• rozwiń
  • WIG20 2191.05 -0.73%
  • WIG30 2486.79 -0.90%
  • WIG 57743.29 -1.20%
  • sWIG80 11591.58 -0.16%
  • mWIG40 3730.00 -2.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:09

Dostosuj

Merkel: na listę sankcji mogą trafić ukraińscy separatyści

Foto: PAP/EPA Foto: Merkel: powinniśmy ponownie przyjrzeć się liście osób, które obecnie znajdują się u władzy na wschodzie Ukrainy w wyniku tych nielegalnych wyborów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę wykluczyła zniesienie sankcji gospodarczych UE wobec Rosji za jej rolę w kryzysie ukraińskim. Dodała, że na listę objętych retorsjami mogą trafić także nowe władze separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy.

- Obecnie nie jest możliwe złagodzenie lub zniesienie nałożonych sankcji - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Po raz kolejny w ostatnich dniach zaapelowała o respektowanie rozejmu w ramach tzw. Protokołu Mińskiego, pokojowego porozumienia podpisanego 5 września przez Ukrainę, Rosję i OBWE. 

Zdaniem rządu w Berlinie wspierani przez Rosję separatyści we wschodniej Ukrainie naruszyli postanowienia tego układu, przeprowadzając w niedzielę wybory do lokalnych władz.

Merkel za nowymi sankcjami

Zapytana, czy poprze wdrożenie kolejnych sankcji gospodarczych wobec Moskwy, Merkel odpowiedziała: - Powinniśmy ponownie przyjrzeć się liście osób, które obecnie znajdują się u władzy na wschodzie Ukrainy w wyniku tych nielegalnych wyborów. Poza tym powinniśmy utrzymać obecne sankcje - dodała.

Merkel zapowiedziała też dostarczenie pomocy humanitarnej dla mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy. - Musimy zrobić wszystko, żeby ci ludzie w ogóle mogli przetrwać zimę - dodał.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy we wtorek zapowiedziała koniec finansowania terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów; w okresie jesienno-zimowym nie zostaną wstrzymane jedynie dostawy gazu i prądu na te tereny. Rada poleciła też parlamentowi niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie. Liderzy separatystów skrytykowali tę decyzję jako naruszającą porozumienie z Mińska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane