• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Merkel: Europejski nadzór bankowy "bez pośpiechu"

Foto: EPA/PAP Foto: Kanclerz chce być ostrożna

Zbyt pośpieszne tworzenie europejskiego nadzoru bankowego nie pomoże strefie euro odzyskać wiarygodności - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas dorocznej konferencji Związku Niemieckiego Przemysłu w Berlinie.

Angela Merkel przyznała we wtorkowym przemówieniu, że "na rynkach finansowych nadal panuje nieufność, czy niektóre kraje strefy euro są w stanie spłacać swoje długi". - Świat pyta się, jak konkurencyjne są kraje w eurolandzie. My w Europie musimy zadać sobie pytanie, jak możemy odzyskać to utracone zaufanie. Zbyt często w Europie mówiono coś, czego potem nie dotrzymywano  - powiedziała kanclerz Niemiec.

Ręczne sterowanie i kontrola

Zdaniem Angeli Merkel konieczne jest wzmocnienie mechanizmów kontrolnych w strefie wspólnej waluty. - Ręczenie za długi i kontrola muszą iść w parze (...). Życzenia dotyczące uwspólnotowienia (długów) bez koniecznych struktur interwencji i kontroli nie doprowadzą nas do celu, ale z powrotem do punktu wyjścia - oceniła niemiecka kanclerz.

Według Merkel w Niemczech wysokie dochody państwa z podatków pozwalają na kontynuację konsolidowania budżetu. Deficyt budżetowy w tym roku prawdopodobnie wyniesie 0,9 proc. PKB. - Najpóźniej w 2016 r. chcemy uchwalić budżet bez zadłużenia netto. Ostatnio udało się to w 1969 roku - powiedziała kanclerz Niemiec.

Nadzór bankowy

Komisja Europejska zaproponowała na początku września wspólny nadzór bankowy dla strefy euro z kluczową rolą Europejskiego Banku Centralnego, stanowiący pierwszy element całego projektu zwanego unią bankową.

Nadzór jest warunkiem bezpośredniego dokapitalizowywania banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, czyli funduszu ratunkowego strefy euro. KE ma nadzieję, że zostanie wdrożony do końca roku, co jednak Berlin uważa za nierealne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane