• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Merkel: Europa będzie musiała bardzo ciężko pracować

Foto: EPA Foto: Merkel zachęca do ciężkiej pracy

W wywiadzie udzielonym "Financial Times" kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego. Podkreśla, że Europejczycy będą musieli "bardzo ciężko pracować", aby pozostać konkurencyjną gospodarką w skali globu.

Kluczem do przetrwania wszelkich wyzwań, jakie Europie stawia globalizacja, jest inwestowanie w badania naukowe i edukację oraz reforma rynku pracy i systemów podatkowych - mówi w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie niemiecka kanclerz.

 

Jeśli obecnie Europa stanowi nieco ponad 7 proc. światowej populacji, produkuje około 25 proc. globalnego PKB i musi finansować 50 proc. globalnych wydatków społecznych, to oczywiste jest, że będzie musiała bardzo ciężko pracować, aby utrzymać swoje prosperity i styl życia

Angela Merkel

Zachowanie najbardziej hojnego systemu państwa opiekuńczego na świecie, a zarazem konkurencyjności, w świecie, w którym pojawiły się nowe, konkurencyjne "modele (ekonomiczne): Chiny, Indie, Japonia, Brazylia" wymaga wysiłku oraz tego, by państwa europejskie przestały "każdego roku wydawać więcej niż zarabiają" - powiedziała Merkel.

"FT" zwraca uwagę, że kanclerz nie posunęła się tak daleko, by zasugerować, że wprowadzenie górnej granicy wydatków społecznych może być jedną z ważnych miar ich konkurencyjności poszczególnych państw, ale "napomknęła o tym w kontekście rosnących kosztów socjalnych w starzejącym się społeczeństwie", również w samych Niemczech - pisze dziennik finansowy.


"Jeśli obecnie Europa stanowi nieco ponad 7 proc. światowej populacji, produkuje około 25 proc. globalnego PKB i musi finansować 50 proc. globalnych wydatków społecznych, to oczywiste jest, że będzie musiała bardzo ciężko pracować, aby utrzymać swoje prosperity i styl życia" - powiedziała Merkel.

Jednak nawet jeśli kraj kontroluje swój dług i deficyt, ale przeznacza cały swój budżet na wydatki społeczne, a nie inwestuje nic w badania (naukowe), to tworzy biznesowi złe warunki do konkurowania w skali globu - dodała kanclerz w wywiadzie.

Merkel powiedziała "FT", że jej własne doświadczenia, jako  kogoś, kto przeżył upadek systemu komunistycznego w NRD, ukształtowały jej optykę: "byliśmy świadkami tego jak gospodarka, która nie była już konkurencyjna odbierała ludziom dobrobyt, a w końcu prowadziła do ogromnej destabilizacji".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane