• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Merkel broni Szwajcarów. "Nie czas na zrywanie kontaktów"

Merkel broni Szwajcarów. "Nie czas na zrywanie kontaktów"
Foto: PAP/EPA Foto: Angela Merkel i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter sporkali się we wtorek w Berlinie

Kanclerz Niemiec chce utrzymania ścisłych kontaktów ze Szwajcarią, pomimo wyników tamtejszego referendum przeciwko imigrantom. Angela Merkel ostrzegła jednocześnie całą UE przed "pochopnym zrywaniem" tych relacji.

Merkel powiedziała w Berlinie we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem, że "ubolewa nad wynikiem referendum, lecz respektuje podjętą przez większość decyzję".

Jak zaznaczyła, najważniejszym obecnie zadaniem jest zadbanie o to, by stosunki UE ze Szwajcarią pozostały "w miarę możliwości intensywne". Zdaniem szefowej niemieckiego rządu trzyletni okres przejściowy "daje czas na konieczne negocjacje". Merkel zapowiedziała, że jej kraj będzie zabiegał o "rozsądne rozwiązania", pozwalające na pogodzenie zasad UE z wynikiem referendum. - Nie można dopuścić do pochopnego zrywania kontaktów - zastrzegła Merkel.

Niemiecka kanclerz zaapelowała, by o kwestiach dalszej współpracy ze Szwajcarią rozmawiać "bardzo spokojnie".

Kaganiec na imigrantów

W referendum przeprowadzonym na początku lutego niewielka większość uczestników (50,3 proc.) opowiedziała się za ograniczeniem napływu zagranicznych pracowników do Szwajcarii. Berno ma teraz trzy lata na renegocjację porozumienia z UE o swobodnym przepływie osób z 2002 roku. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył, że UE nie zamierza prowadzić ze Szwajcarią rozmów na ten temat. KE zapowiedziała, że wstrzymuje negocjacje w sprawie udziału Szwajcarii w programach badawczych do czasu podpisania przez Berno protokołu dot. swobodnego przepływu osób z Chorwacji.

Burkhalter wyjaśnił, że wynik referendum jest "konstytucyjnym zadaniem", które władze Szwajcarii muszą zrealizować w ciągu trzech lat. Zasada swobodnego przepływu osób obowiązuje nadal, do czasu zmiany przepisów - podkreślił prezydent. Nowe umowy, zawierane przez Berno, muszą uwzględniać stanowisko większości w sprawie imigracji.

Prezydent Szwajcarii zaapelował o kontynuowanie współpracy między UE a jego krajem. - Nie ma żadnego powodu, by przerwać prace nad umową energetyczną - powiedział, dodając, że to samo dotyczy współpracy w dziedzinie badań naukowych.

Poczekajmy trzy lata

Merkel zastrzegła, że system kontyngentów dla imigrantów jest nie do pogodzenia z zasadą wolnego przepływu osób. Jej zdaniem UE powinna podjąć decyzję w sprawie kontaktów ze Szwajcarią dopiero po upływie trzyletniego okresu przejściowego, a nie "trzy dni po referendum".

Burkhalter przypomniał, że obroty handlowe Szwajcarii i Niemiec wynoszą 75 mld euro, co stanowi połowę obrotów handlowych Niemiec z mocarstwem gospodarczym Chinami. Ponadto 350 tys. Niemców pracuje w Szwajcarii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane