• rozwiń
  • WIG20 2317.31 +1.79%
  • WIG30 2660.24 +1.72%
  • WIG 59681.27 +1.40%
  • sWIG80 11632.76 +0.60%
  • mWIG40 4059.32 +1.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:07

Dostosuj

Mercedes wybrał Węgry zamiast Polski

Mercedes wybrał Węgry zamiast Polski
Foto: Mercedes-Benz Foto: Następca popularnej A-klasy jednak nie będzie produkowany w Polsce

Warta 800 mln euro fabryka mercedesów stanie ostatecznie pod Budapesztem. Daimler nie wybrał Polski, bo obawiał się ewentualnego wzrostu kosztów pracy w naszym kraju.

Przez długi czas rywalizacja o inwestycję Daimlera toczyła się między Polską a Rumunią. W prasie pojawiły się już nawet informacje, że niemiecki koncern zdecydował się na budowę fabryki mercedesów klasy A i B w Ujeździe pod Strzelcami Opolskimi. Okazało się jednak, że nieoczekiwanym zwycięzcą są Węgrzy.

W oficjalnym komunikacie Dieter Zetsche, prezes Daimler AG oświadczył, że kompaktowe mercedesy będą produkowane w miejscowości Kecskemet (80 km od Budapesztu). - Ta lokalizacja spełniła nasze najwyższe wymagania i daje nam najlepsze perspektywy na przyszłość - wyjaśnia ogólnikowo Rainer Schmuckle, dyrektor zarządzający w Mercedes-Benz Cars.

Według informacji, płynących z naszego ministerstwa gospodarki, Niemcy byli początkowo przekonani do inwestycji w Polsce. Ostatecznie zniechęcił ich jednak jeden mankament: nieprzewidywalność kosztów pracy w naszym kraju. - Zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Sprawy gruntów, zapewnienia odpowiedniej infrastruktury i gwarancji rządowych były dopięte na ostatni guzik - zapewnia w rozmowie z "Newsweek'iem" Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne.

bgr/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane