• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mennica Polska całkiem prywatna

Mennica Polska całkiem prywatna
Foto: TVN24 Foto: Podstawowa produkcja Mennicy Polskiej: bicie monet

Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego sprzedało 42 procent akcji Mennicy Polskiej SA o wartości 347 milionów złotych, kończąc tym samym prywatyzację spółki, dawniej noszącej nazwę Mennica Państwowa.

Jak podano, transakcja sprzedaży akcji odbyła się w formule budowania przyspieszonej księgi popytu. Sprzedaż, planowana na dwa dni, została zamknięta w jeden.

Osiągnięta cena 126 złotych za jedną akcję stanowi ok. 3 proc. dyskonta wobec ceny rynkowej z dnia transakcji. Jest to również najniższe dyskonto na transakcji publicznej w ostatnim czasie.

Sprzedaż akcji Mennicy S.A. została uplasowana wśród zagranicznych i krajowych inwestorów instytucjonalnych, ze zbliżonym procentowym udziałem TFI i OFE. W wypowiedzi dla TVN CNBC Biznes główny akcjonariusz spółki Zbigniew Jakubas przyznał, że nie mógł wziąć udziału w tej ofercie. Osiągniętą przez Skarb Państwa cenę uznał za właściwą. Jednocześnie zapewnił, że w samej firmie transakcja niczego nie zmieni. - Nie zmienia to niczego w Mennicy. Mennica od kilku lat jest pod kapitałową kontrolą mojej skromnej osoby - powiedział. Jakubas wraz ze swymi spółkami zależnymi posiada 51,72 proc. akcji spółki.

Mennica Polska S.A. jest jedyną na świecie mennicą notowaną na giełdzie papierów wartościowych. Spółka jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich. Dodatkowe segmenty działalności spółki to usługi teleinformatyczne, przetwórstwo metali szlachetnych, a także usługi z branży nieruchomości.

Mennica Polska działa na rynku krajowym i rynkach zagranicznych - m.in. w Andorze, Armenii, Kazachstanie, na Białorusi i Dominikanie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane