• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Menedżerowie nie zarobią więcej

Menedżerowie nie zarobią więcej
Foto: TVN24 Foto: Menedżer państwowej spółki nie dostanie podwyżki

Koalicja PO-PSL nie zdołała odrzucić w Sejmie prezydenckiego weta do zmian w tzw. ustawie kominowej. Nowelizacja miała umożliwić podwyższanie pensji menedżerów w spółkach z udziałem skarbu państwa, ale prezydent ją zablokował.

Do odrzucenia weta prezydenta potrzebna była większość 3/5 obecnych na sali posłów - czyli 255 głosów. Koalicja nie zebrała tylu. Za odrzuceniem prezydenckiego sprzeciwu głosowało 234 posłów, 188 było za podtrzymaniem weta, a 2 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakładała, że wysokość pensji menedżerów w spółkach z udziałem skarbu państwa może być wyższa niż dotychczas. Miała ona być ustalana przez radę nadzorczą, w zależności m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem państwa) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez skarb państwa).

Nie wszystko budziło sprzeciw prezydenta

Ustawa zawierała też zmiany, które miały akceptację prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlatego - jak poinformował po głosowaniu szef kancelarii głowy państwa Piotr Kownacki - w najbliższych dniach do Sejmu ma trafić prezydencki projekt dotyczący zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji.

- Decyzja była trudna, gdyż z jednej strony w tej ustawie są rozwiązania, których pan prezydent nie akceptuje, przede wszystkim dotyczące wynagrodzeń tzw. kominowych oraz dotyczące Polskiej Żeglugi Morskiej, a z drugiej strony są takie rozwiązania, które uważa za potrzebne - powiedział Kownacki.

Minister podkreślił, że rozwiązania zawarte w prezydenckim projekcie będą dotyczyć m.in. prywatyzacji i akcji pracowniczych. Kownacki powiedział, że nie zdziwiłby się, gdyby projekt prezydenta wpłynął do Sejmu już w piątek. Zaznaczył, że jest on już gotowy, czeka tylko na decyzję Lecha Kaczyńskiego, czy go skierować do marszałka Sejmu.

//sk/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane