• rozwiń

Menedżera pilnie zatrudnię. Firmy szukają specjalistów

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Sześć na dziesięć firm planuje na początku 2014 roku zatrudnić nowych pracowników na stanowiska specjalistyczne i kierownicze - podaje "Rzeczpospolita". To jeden z najlepszych wyników na świecie i najlepszy w Europie.

Według cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot aż 63 proc. z prawie 1,7 tys. ankietowanych w Polsce firm zamierza w pierwszym kwartale 2014 r. szukać kandydatów na stanowiska kierownicze i specjalistyczne.


Najwięcej nowych miejsc pracy będzie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W tym roku ma w nim powstać 20–25 tys. nowych stanowisk. Specjalistów będą też szukać firmy księgowe, doradcze, kancelarie prawne oraz zakłady motoryzacyjne – przede wszystkim producenci podzespołów dla fabryk samochodów.

Lepiej, ale nie wszędzie

Ekonomiści przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem w ocenie całego rynku pracy. I to mimo że ostatnie dane resortu pracy o najniższym od kilku lat wzroście bezrobocia w grudniu (do 13,4 proc.) również sygnalizują ożywienie.

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, podkreśla bowiem, że mimo wielu oznak poprawy koniunktury ten rok nadal będzie czasem rynku pracodawcy. Dopiero w 2015 r. ożywienie w gospodarce może sprawić, że rynek pracy osiągnie równowagę. Bezrobocie będzie utrzymywać się na poziomie 10-11 proc.

– To dlatego, że mamy bardzo duże bezrobocie strukturalne, wynikające z zupełnego niedopasowania kwalifikacji bezrobotnych do potrzeb rynku pracy, oraz związane z problemami z przeprowadzką do rejonów, gdzie jest praca – wyjaśnia Petru na łamach "RP".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane