• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Meksykański krezus ratuje "New York Timesa"

Meksykański krezus ratuje "New York Timesa"
Foto: TVN24.pl Foto: "New York Times" byl zagrożony bankructwem

Zagrożony bankructwem dziennik "New York Times" - uratowany. Gigantyczne długi, w jakie popadł wydawca gazety, spłaci jeden z najbogatszych ludzi świata. Meksykański multimiliarder Carlos Slim Helu na pomoc dziennikowi ma przeznaczyć aż 250 milionów dolarów.

Oprócz dziennika "NYT", The New York Times Company wydaje m.in. gazetę "Boston Globe" i jest udziałowcem drużyny baseballowej Boston Red Sox. By ratować swoją sytuację na rynku wydawniczym spółka postanowiła sprzedać udziały w bostońskiej druzynie. Firma stara się też o 200-milionowy kredyt pod zastaw nowej siedziby na Manhattanie. Na spłatę wygasających w maju obligacji The New York Times Company potrzebuje około 400 mln dolarów.

Wiadomo, że meksykański multimiliarder ma już w spółce 6,4 proc. udziałów. Teraz jego nowa inwestycja ma przybrać formę obligacji z prawem zamiany na akcje. Slim będzie dostawać 10-procentową dywidendę od udziałów w firmie.

Carlos Slim Helu uratował spółkę przed wykupieniem jej przez News Corp. Ruperta Murdocha, który od dawna był zainteresowany przejęciem tego tytułu.

Trudna sytuacja dzienników

Kryzys w USA nie oszczędza rynku wydawniczego. Dotychczas niewypłacalność ogłosiła już m.in. spółka Tribune Co. - wydawca "Chicago Tribune" i "Los Angeles Times". Bankructwo ogłosił także dziennik

"Minneapolis Star Tribune". Zagrożone są także kolejne tytuły m.in. w Seattle i Denver.

Jednym z powodów tej trudnej sytuacji dzienników jest spadek przychodów z reklam.

Najbogatszy?

Carlos Slim Helu jest właścicielem America Movil, największej sieci telekomunikacyjnej w Ameryce Płd. Jego przedsiębiorstwa produkują rocznie 5 proc. PKB Meksyku. Jest także znany ze swojej działalności charytatywnej.

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane