• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Media: Merkel przeciwna euroobligacjom. "Póki żyje"

Foto: PAP/EPA Foto: Media: Merkel przeciwna euroobligacjom, "póki żyje"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wykluczyła we wtorek na poufnym spotkaniu z frakcją liberalnej FDP wprowadzenie euroobligacji. Według relacji uczestników spotkania miała oświadczyć, że "póki żyje" nie będzie uwspólnotowienia długów.

Jak napisał w internetowym wydaniu tygodnik "Der Spiegel", politycy mieli zareagować na tę deklarację niemieckiej kanclerz, życząc jej długiego życia.

Ciągły sprzeciw

Dotychczas Merkel i politycy chadecko-liberalnej koalicji rządzącej Niemcami także odrzucali wprowadzenie euroobligacji. Argumentowali, że nie jest to właściwa metoda rozwiązania aktualnego kryzysu w strefie euro, zaś wspólna odpowiedzialność za długi poszczególnych państw byłaby możliwa jako jeden z końcowych etapów budowania unii fiskalnej z odpowiednimi mechanizmami kontroli nad polityką budżetową państw. Wtorkowa wypowiedź Merkel została zinterpretowana jako kategoryczne wykluczenie euroobligacji.

Co dalej?

Propozycja wspólnej odpowiedzialności za długi krajów strefy euro to najbardziej krytykowany przez Berlin element planu reformy UE, który przygotował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Merkel miała wyrazić we wtorek wątpliwości co do  pomysłów, zawartych w planie. Oceniła, że nie jest on zadowalający, bo nie zapewnia równowagi między wzmacnianiem integracji a wspólną odpowiedzialnością za ciężary finansowe.

Zapewne w środę niemiecka kanclerz odniesie się do propozycji Van Rompuya w wystąpieniu na forum Bundestagu przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE. Oprócz uwspólnotowienia długu w średniej perspektywie, plan szefa Rady Europejskiej mówi także m.in. o stworzeniu unii bankowej i wzmocnieniu kontroli nad budżetami poszczególnych państw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane