• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

McDonald's wyprowadza się z Londynu

McDonald's wyprowadza się z Londynu
Foto: sxc.hu Foto: McDonald's przenosi swoją europejską główną siedzibę

McDonald’s zamierza opuścić Londyn i przenieść swoją główną siedzibę do Genewy - pisze "Financial Times". Firma dołączy tym samym do coraz większego grona amerykańskich firm, które przenoszą swoje główne europejskie centrale do Szwajcarii. Powód to korzystniejsze opodatkowanie zysków z własności intelektualnej.

McDonald's podał, że przeprowadzka z Londynu do Szwajcarii zostanie dokonana jesienią, a planowana była juz od prawie roku - informuje "Financial Times".

W ostatnich latach z Wielkiej Brytanii do Szwajcarii przeniosły się m.in. Kraft, Procter & Gamble, Google, Electronic Arts i Yahoo. Na podobne przenosiny skusił się też brytyjski wydawca Informa.

Przedsiębiorstwa decydują się na ten krok m.in. ze względu na zmiany w brytyjskich zasadach opodatkowania zagranicznych zysków z praw intelektualnych. Nowe przepisy autorstwa ministra finansów Alistaira Darlinga zostały wprowadzone w tym roku. Zgodnie z nimi, McDonald’s musiałby od zagranicznych zysków z własności intelektualnych (czyli np. licencji na używanie swego logo i receptur na posiłki) odprowadzać dwa razy wyższy podatek.

Restauracje bez zmian

Koncern zaznacza jednak, że nie było to głównym powodem jego decyzji. Stwierdził jedynie, że przenosiny do Genewy "pozwalają na strategiczne zarządzanie najważniejszymi prawami własności intelektualnej, w tym udzielanie licencji europejskim franczyzobiorcom ze Szwajcarii".

McDonald's zapewnia też, że przeprowadzka nie wpłynie w żaden sposób na funkcjonowanie brytyjskich restauracji - pisze "Financial Times".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane