• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Masz psa? Zapłać podatek

Masz psa? Zapłać podatek
Foto: sxc.hu Foto: Podatek od zakupu psa wynosi 2 proc. jego ceny

Jeśli masz psa, fiskus może w każdej chwili zapytać skąd masz zwierzę. A jeśli go kupiłeś, może zażądać, żebyś zapłacił podatek - 2 proc. od ceny zwierzęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Okazuje się, że kupując zwierzę, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Do niedawna budziło to wątpliwości, bowiem pies rzeczą nie jest, a taki podatek płaci się przy kupnie rzeczy.

Czemu fiskus żąda 2 proc. od ceny psa?

Jednak wątpliwości takich nie ma fiskus i żada 2-procentowego podatku od ceny kupionego zwierzęcia. Jak podkreśla Piotr Chmieliński, doradca podatkowy w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, fiskus od dłuższego czasu w interpretacjach podatkowych wskazuje, że transakcje sprzedaży zwierząt podlegają opodatkowaniu PCC.

Wątpliwości pojawiły się, gdy weszła w życie w 1997 roku ustawa o ochronie zwierząt. Bowiem rzeczą mogą być jedynie przedmioty materialne. A czy zwierzę można traktować jak rzecz?

– Właśnie z tego sformułowania podatnicy wywodzą, że skoro zgodnie z ustawą o PCC opodatkowaniu podlega tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, a zwierzę nie jest rzeczą, to nie podlega też opodatkowaniu tym podatkiem – tłumaczy Piotr Chmieliński.

Choć pies nie rzecz - podatek zapłacisz

Jednak fiskus jest innego zdania. Choć pies to nie rzecz, ale podatek płacić trzeba. Bo ustawa o ochronie zwierząt wskazuje też, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy. Zatem, skoro ustawa ta nie reguluje kwestii obrotu zwierzętami, w tym zakresie należy stosować kodeks cywilny. Niedawno takie stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

– Oznacza to, że – zdaniem sądu i fiskusa – sprzedaż zwierząt podlega podatkowi od czynności cywilno-prawnych – stwierdza Piotr Chmieliński.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane