• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Masz konto w banku? USA mają cię pod lupą

Masz konto w banku? USA mają cię pod lupą
Foto: sxc.hu Foto: Amerykanie mają dane klientów banków

Szwecja, przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej, dostała od krajów członkowskich mandat do negocjacji z USA w sprawie porozumienia, które pozwoli Amerykanom na dalsze korzystanie z danych o światowych przepływach bankowych, zgromadzonych w systemie SWIFT. Ma to służyć skuteczniejszej walce z terroryzmem.

Mimo, że Szwedzi dostali unijne pozwolenie, aby negocjować nową umowę, to część eurodeputowanych, z Zielonymi na czele, nie szczędzi słów krytyki. Zarzucają oni Komisji Europejskie, że chce oddać Amerykanom kluczowe dane osobowe, czyniąc zamach na prawa obywateli UE.

- Nie chodzi bynajmniej o danie USA wolnej ręki, jak utrzymują niektórzy krytycy - bronił pomysłu unijny komisarz ds. sprawiedliwości Jacques Barrot. Tłumaczył, że porozumienie ma obowiązywać kilka miesięcy, zaś Amerykanie dostęp do danych bankowych otrzymają pod ścisłą kontrolą, w uzasadnionych przypadkach i tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Echa 11 września

Podobne porozumienie obowiązuje już od 2001 roku. Trzeba je jednak renegocjować, bo SWIFT, który ma siedzibę w Brukseli, postanowił od jesieni przenieść swoje bazy danych o bankach spoza USA do Holandii. Inna baza danych ma się mieścić w Szwajcarii. Serwery w USA będą odtąd zawierały tylko dane amerykańskie.

Z braku porozumienia z UE, by mieć dostęp do pozaamerykańskich danych bankowych, USA musiałyby liczyć na współpracę każdego kraju UE osobno. Zamiast tego wolą, podobnie jak KE, wynegocjować ogólne porozumienie.

SWIFT, który gromadzi dane o przepływach finansowych z 8 tys. banków na świecie, w 2006 r. ujawnił, że udziela informacji rządowi USA w ramach ogłoszonej po zamachach 11 września wojny z terroryzmem.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane