• rozwiń

Mastercard i Visa w odstawkę. Rosja będzie mieć własny system kart płatniczych

Sankcje dotknęły też bank Rossija Odtwórz: Sankcje dotknęły też bank Rossija
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Sankcje objęły Bank Rossija z Petersburga, uważany za związany z otoczeniem Putina | Video: Sankcje dotknęły też bank Rossija

Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj stworzy narodowy system kart płatniczych, wzorowany na tych wprowadzonych już w Japonii i Chinach. Prezydent wyjaśnił, że chodzi o uniezależnienie Rosji od zagranicznych firm, które w ubiegłym tygodniu, po nałożeniu przez rząd USA sankcji, wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków, choć te nie zostały objęte restrykcjami.

Prezydent Rosji poinformował, że choć Centralny Bank Rosji (CBR) i rząd już się tym zajmują, to opracowanie i wdrożenie systemu będzie wymagało czasu

Wzory z Chin i Japonii

- W takich krajach jak Japonia i Chiny systemy te funkcjonują bardzo dobrze. Początkowo były nastawione na własne rynki, na własną ludność. Teraz zdobywają coraz szerszą popularność. Japoński system działa w 200 krajach - oświadczył Putin na spotkaniu z władzami Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

- Szkoda, że niektóre firmy wprowadziły znane ograniczenia. Sądzę, że doprowadzi to do utraty przez nie określonych segmentów rynku. Rynku bardzo atrakcyjnego - dodał, nie wymieniając konkretnych firm.

Wiadomo jednak, że chodzi o Visa i MasterCard, które w zeszły piątek wstrzymały transakcje banków SMP, Sobibanku i Inwestkapitałbanku, przez co klienci nie mogli dokonać wypłat i transakcji ich kartami. Szacuje się, że ucierpiało na tym około 500 tys. Rosjan. W niedzielę działanie kart tych banków przywrócono.

Sankcje dla bankowych udziałowców

Żaden z tych banków nie jest objęty sankcjami, wprowadzonymi przez Waszyngton w reakcji za rosyjską agresję na Krymie. Zostały one zastosowane wobec ich głównych udziałowców - braci Arkadija i Borysa Rotenbergów oraz Jurija Kowalczuka, oligarchów uchodzących za przyjaciół Putina.

Sankcje objęły natomiast Bank Rossija z Petersburga, uważany za związany z otoczeniem Putina. Na znak solidarności z tym bankiem prezydent w poniedziałek otworzył w nim prywatny rachunek i polecił przelewanie nań swojego wynagrodzenia.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane