• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Masowo zatrudniamy Ukraińców

Masowo zatrudniamy Ukraińców
Foto: TVN24 Foto: Cudzoziemcy pracują wydajniej i za mniejsze pieniądze

Harówka na budowie, ciężka praca w rolnictwie czy opieka nad starszymi - czego Polacy w kraju podejmują się niechętnie, zrobią Ukraińcy. I do tego tanio. W ekspresowym tempie rośnie w liczba zatrudnianych w Polsce pracowników ze Wschodu. I choć fakt ten hamuje wzrost naszych płac, to dzięki zatrudnianym Ukrainkom wiele kobiet wraca do pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z danych resortu pracy wynika, że Ukraińcy w Polsce pracują głównie w rolnictwie - przy zbiorze owoców i warzyw, w budownictwie oraz gospodarstwach domowych - jako sprzątaczki, opiekunki dzieci i osób starszych.

Ich płace są skromne - przy zbiorach 1-1,5 tys. zł. miesięcznie, na budowie - około 2 tys. zł. To znacznie mniej niż trzeba by zapłacić Polakowi za wykonanie takiej samej pracy. Mimo to dla Ukraińców takie zarobki są atrakcyjne, bo wynoszą kilkakrotnie więcej niż w ich własnym kraju. Tam wynagrodzenie za taką pracę wynosi 1 tys. hrywien - czyli około 300 zł. Kolejnym problemem jest wysokie bezrobocie - wielu Ukraińców u siebie w ogóle nie znalazłoby pracy.

Przedsiębiorcy się cieszą

Masowy napływ ukraińskich pracowników do naszego kraju jest dobrą wiadomością dla polskich pracodawców. Po pierwsze - mogą zatrudniać taniej, a po drugie - cudzoziemcy są bardziej mobilni od Polaków. Starają się i - ponieważ są tutaj sami, bez rodzin - mogą zostawać dłużej w pracy. Nie są wybredni w kwestii finansów.

– Bez Ukraińców nasze owoce by zgniły, a my jedlibyśmy znacznie droższe norweskie jagody i hiszpańskie truskawki, zbierane zresztą przez Polaków – komentuje prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Od początku roku w polskim konsulacie we Lwowie wydano juz Ukraińcom 17 tys. wiz. Wnioski o wizę pracowniczą codziennie składa tam około 700 osób.

Plusy i minusy zatrudniania Ukraińców

Nie da się ukryć, że m.in. dzięki pracy cudzoziemców polska gospodarka pnie się w górę. Pracują za niższe stawki, obniżają koszty pracy, a przez to ceny. Co więcej - ich praca hamuje wzrost płac - z czego cieszą się pracodawcy.

Olbrzymią rolę pełnią też Ukrainki, które w Polsce zatrudniane są głównie jako gospodynie domowe, sprzątaczki i opiekunki dzieci i osób starszych. To dzięki ich pracy wiele Polek może być aktywnych zawodowo.

Zdaniem specjalistów, nasz rynek pracy powinien dalej otwierać się dla cudzoziemców. Jak uzasadnia prof. Antoni Rajkiewicz z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, Polska potrzebuje stałego napływu nowych pracowników, bo starzeje się jako społeczeństwo.

mon//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane