• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Marek Woszczyk nowym szefem PGE

Marek Woszczyk nowym szefem PGE

Marek Woszczyk został w poniedziałek prezesem PGE - poinformowała Grupa w komunikacie. 11 grudnia 2013 roku Woszczyk zrezygnował z funkcji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. PGE poinformowała też w poniedziałek w komunikacie o wyborze trzech wiceprezesów spółki.

"Zarząd spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, iż Rada Nadzorcza Spółki w dniu 23 grudnia 2013 r. podjęła uchwałę o powołaniu pana Marka Woszczyka w skład Zarządu IX kadencji z dniem 23 grudnia 2013 r. i powierzeniu mu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu" - czytamy w komunikacie.

Woszczyk zastąpił na stanowisku Krzysztofa Kiliana, który pożegnał się z Grupą w połowie listopada. Obowiązki Kiliana pełnił wiceprezes Piotr Szymanek. Kilian został powołany na stanowisko prezesa PGE w marcu 2012 r.

Nowy prezes i inni członkowie

Marek Woszczyk jest absolwentem m.in. Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, autorem publikacji z zakresu prawa energetycznego. Z URE związany był od 1998 roku, kiedy to objął funkcję zastępcy dyrektora Oddziału Centralnego URE, a także przedstawicielem Prezesa URE w międzynarodowych stowarzyszeniach regulatorów rynków energii. W 2007 roku objął funkcje wiceprezesa URE, nadzorującego Departament Taryf, Departament Promowania Konkurencji oraz Oddziały Terenowych Urzędu. Od 22 grudnia 2010 roku pełnił obowiązki prezesa Urzędu.

Rada nadzorcza poinformowała też w poniedziałek o wyborze pozostałych członków zarządu. Wiceprezesem ds. korporacyjnych został Jacek Drozd, wiceprezesem ds. operacyjnych i handlu - Grzegorz Krystek a wiceprezesem ds. rozwoju - Dariusz Marzec. Drozd i Krystek zasiadali w radzie nadzorczej i byli ostatnio delegowani do zarządu, Marzec pracował ostatnio w firmie doradczej KPMG. Konkurs na wiceprezesa ds. finansowych unieważniono.

Ważne powody

Jak wcześniej podała spółka w komunikacie, Kilian złożył rezygnację "z ważnych powodów, w szczególności w związku z dokonanymi w dniu 25 października zmianami w składzie zarządu i ich skutkami".

W październiku rada nadzorcza odwołała z zarządu Bogusławę Matuszewską i Wojciecha Ostrowskiego. Od kilku miesięcy media informowały o różnicy zdań między Krzysztofem Kilianem a premierem Donaldem Tuskiem co do rozbudowy elektrowni Opole. W kwietniu br. PGE ogłosiła, że zawiesza projekt, bowiem "zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE". Kontynuowanie projektu "nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy".

Decyzja została krytycznie przyjęta przez rząd, którego członkowie podkreślali, że budowa jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dwa miesiące później premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie "środki i sposoby, by elektrownia powstała". Od tego czasu PGE prowadzi prace nad "urentownieniem" tej inwestycji.

Premier Donald Tusk proszony o komentarz do decyzji Kiliana, odpowiedział, że nie miał "okazji dyskutować z - byłym już - prezesem PGE Krzysztofem Kilianem od wielu, wielu miesięcy. To, że jest różnica zdań, jeśli chodzi o też taką strategię inwestycyjną - było wiadome".

Giełdowy gracz

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię do ponad pięciu milionów klientów.

PGE zadebiutowała na GPW w listopadzie 2009 roku. 61,89 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, a 38,11 proc. do pozostałych akcjonariuszy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane