• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Marek Belka obawia się umocnienia złotego wobec euro. "To negatywnie wpłynie na biznes"

Belka boi się, że złoty się umocni Odtwórz: Belka boi się, że złoty się umocni
Foto: TVN 24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Marek Belka udzielił wywiadu agencji Reuters | Video: Belka boi się, że złoty się umocni

Szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka obawia się, że złoty będzie się umacniać w stosunku do euro. W wywiadzie dla Reutersa Belka podkreślił, że taki ruch miałby negatywny wpływ na biznes i może mieć wpływ na politykę dotyczącą stóp procentowych. - Obecnie złoty nie jest przeszacowany - podkreślił Belka.

- To, czego się obawiam to wznowienie trendu aprecjacji złotego w stosunku do euro. To może utrudnić odzyskiwanie kondycji przez biznes - podkreślił szef NBP w wywiadzie udzielonym podczas konferencji w Wiedniu.

Zaznaczył, że zachowanie złotego "będzie jednym z czynników w dyskusjach na temat dalszego kursu polityki pieniężnej".

Co ze stopami?

Reuters przypomina, że RPP utrzymała w tym miesiącu stopy procentowe na niezmienionym poziomie zaznaczając, że dalszego łagodzenia polityki należy spodziewać się w przypadku pogorszenia perspektywy wzrostu - pisze Reuters.

"Jednak przy wzroście gospodarczym na poziomie 3,3 proc. w III kwartale i spadającymi w najszybszym od ponad 30 lat tempie cenami konsumpcyjnymi, RPP podzieliła się ws. kroków na przyszłość" - pisze Reuters.

- Niektórzy patrzą w kierunku dalszej obniżki, niektórzy tego nie chcą, a inni chcieliby czekać - powiedział Marek Belka. - Zatem teraz jesteśmy w takiej sytuacji, w której trudne jest zdefiniowanie, w którą stronę to pójdzie.

Według Reutersa "niektórzy członkowie rady uważali, że tak długo jak nie ma większego spowolnienia, cięcia stóp byłyby bardziej niebezpieczne niż brak cięć". - Taki pogląd dominuje - podkreślił Belka. - Wyłożyłem sprawę jasno, że według mnie jest nadal pewna przestrzeń na obniżkę stóp - wskazał.

Marek Belka zaznaczył, że jeśli płace będą rosły tak jak do tej pory, deflacja powinna zniknąć na początku przyszłego roku. Dodał, że nie jest priorytetem osiągnięcie 2,5-proc. celu inflacji do końca kadencji RPP w 2016 roku. Odrzucił sugestie dotyczące możliwości obniżenia tego celu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane