• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

Marcinkiewicz: Cypr dziwnym państwem. Większość pieniędzy "brudna"

Marcinkiewicz: Cypr dziwnym państwem. Większość pieniędzy "brudna"
Foto: TVN 24 Foto: Kazimierz Marcinkiewicz był gościem "Kropki nad i"

Jako "dobrą" Kazimierz Marcinkiewicz uznał decyzję Cypru odrzucającą opodatkowanie oszczędności swoich obywateli. - To byłby naprawdę precedens, groźny dla systemu bankowego w całej Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24.

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych. Był to jeden z warunków otrzymania przez Cypr zagranicznej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością. CZYTAJ WIĘCEJ

"Zdumiewające" wydarzenia na Cyprze

- To jest szantaż, w moim przekonaniu niedopuszczalny. On jednocześnie pokazuje, że UE nie reagowała na ten proceder cypryjski przez ostatnie lata - komentował działanie Unii wobec Cypru Marcinkiewicz.

- Dla mnie wszystko, co tam się dzieje, jest zdumiewające. Można było spodziewać się, że do czegoś takiego (kryzysu -red.) dojdzie, na Cyprze nie działo się dobrze - mówił dalej. Jak wyjaśnił, kryzys w Grecji odbił się na tej małej wyspie.

Były premier chwali jednak decyzję cypryjskiego rządu.

- To byłby naprawdę precedens, groźny dla systemu bankowego w całej Unii Europejskiej. Ja sobie nie wyobrażam takich sytuacji, żeby ktoś nakazywał działania, które są wymierzone w obywateli i ich oszczędności - podkreślił.

Marcinkiewicz: na Cyprze pierze się brudne pieniądze

Marcinkiewicz powiedział, że nie rozumie dlaczego dziś cypryjskie banki nie działają. - Nie ma podstawy prawnej do tego - zauważył. I dodał: - Gdyby Unia kazała coś takiego zrobić w Polsce, znaleźliby się prezesi banków, którzy powiedzieliby "nie".

Ocenił przy tym, że Cypr jest "dziwnym państwem". - Może dlatego to zmierza w tym kierunku, że wszyscy wiedzą, że te pieniądze, które są w tych bankach cypryjskich złożone, w większości są to pieniądze "brudne" - podkreślił.

- To jest nienormalne, jeśli się przez tyle lat patrzy na ten proceder zupełnie spokojnie, UE nie reaguje, Europejski Bank Centralny nie reaguje, a później nagle tworzy się jakieś nakazy, które są groźne - kontynuował.

Cypr - bankrut

Były polityk uważa, że obecnie Cypr jest już bankrutem, a jego sytuacja jest gorsza od tej, w której jakiś czas temu była Grecja.

- Cypr jest dużo mniejszym krajem, o dużo mniejszym potencjale i dużo mniejszej możliwości rozwoju - stwierdził.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane