• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Komisja Europejska

Mapa pomocy dla Polski zatwierdzona. Najwięcej dla województw wschodnich

Mapa pomocy dla Polski zatwierdzona. Najwięcej dla województw wschodnich
Foto: shutterstock.com Foto: Mapa określa, w których regionach możliwe jest przyznawanie pomocy państwa na rzecz rozwoju regionalnego w latach 2014–2020

Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie mogą liczyć na największą regionalną pomoc rozwojową w latach 2014-2020. Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek mapę pomocy regionalnej dla Polski.

Zgodnie z nową mapą na obszarach, których PKB na mieszkańca jest niższe niż 75 proc. średniej unijnej, firmy nadal będą mogły liczyć na dofinansowanie publiczne projektów inwestycyjnych w wys. od 25 do 50 proc. tzw. kwalifikowalnych kosztów odpowiednich projektów inwestycyjnych.

Ściana wschodnia

Na największą pomoc państwa - w granicach 50 proc. kosztów projektów - mogą zatem liczyć województwa na ścianie wschodniej, czyli warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Do 35-proc. dofinansowania kwalifikują się regiony: świętokrzyski, małopolski, radomski, ostrołęcko-siedlecki, ciechanowsko-płocki, pomorski, kujawsko-pomorski, zachodniopomorski, łódzki, opolski i lubuski. Z kolei wielkopolski, dolnośląski i śląski mogą uzyskać wsparcie do 25 proc.

Województwo mazowieckie - jak zaznaczono w czwartkowym komunikacie - będzie kwalifikować się do pomocy państwa w wys. od 10 proc. do 35 proc. kosztów inwestycji. Jego PKB na mieszkańca przekracza bowiem 75 proc. średniej unijnej, a z pomocy regionalnej powinny korzystać najmniej uprzywilejowane europejskie regiony.

- Nowa mapa pomocy regionalnej określa ramy wsparcia publicznego dla inwestycji w Polsce w ciągu najbliższych siedmiu lat. Przyczyni się ono do rozwoju regionalnego, a jednocześnie zagwarantuje, że pieniądze podatników trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne - podkreślił cytowany w komunikacie unijny komisarz ds. polityki konkurencji Joaquin Almunia.

Mapa określa, w których regionach możliwe jest przyznawanie pomocy państwa na rzecz rozwoju regionalnego w latach 2014–2020. Określa regiony państwa członkowskiego UE, które kwalifikują się do krajowej pomocy inwestycyjnej, zgodnie z unijnym prawem oraz maksymalne poziom tej pomocy. Mapa będzie obowiązywać w okresie od lipca 2014 roku do grudnia 2020 roku.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że środki unijne trafią głównie do przedsiębiorców i do sektora naukowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane