• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mamy suszę

Mamy suszę
Foto: TVN CMBC Biznes Foto: Susza pustoszy plony

Susza pustoszy plony. Według prognoz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, z jej powodu można się spodziewać znacznie niższych plonów pszenicy jarej, jęczmienia i owsa. Straty mogą sięgnąć nawet 1/3 zbiorów

- W skali kraju wygląda to różnie, bo cała południowo-wschodnia Polska jeszcze tych problemów z suszą nie ma. Natomiast mniej więcej Polski północno-zachodniej i północnej jest dotknięta suszą. W tej chwili szacunki podają, że w zbożach jarych te straty mogą wynosić do 30 paru procent - mówił w rozmowie z TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zaznaczył, że w budżecie mamy ponad 200 mln zł na ewentualną pomoc dla rolników dotknietych klęskami pogodowymi. Dalsze oraz środki moga pochodzić z rezerw budżetowych.

Będą mniejsze zbiory

Według prognoz plonów na dzień 10 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach, w skali kraju należy spodziewać się niższych plonów: pszenicy ozimej o 3 proc., rzepaku o 9 proc. - napisał Instytut w komunikacie.

- Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych. Według prognoz IUNG-PIB należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej o 14 proc., jęczmienia jarego o 15 proc. i owsa aż o 17 proc. Na obszarach dotkniętych suszą można spodziewać się spadku plonów pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 30 proc., a owsa nawet o 35 proc. - napisano.

Za mało deszczu, za dużo słońca

Zdaniem Instytutu, w pierwszej dekadzie czerwca szczególnie niesprzyjające warunki dla upraw wystąpiły z powodu braku opadów atmosferycznych, a jednocześnie wysokiej temperatury powietrza, bardzo wysokich wartości nasłonecznienia oraz niskiej wartości wilgotności względnej powietrza.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane