• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mamy już tylko miesiąc na sprzedaż stoczni

Mamy już tylko miesiąc na sprzedaż stoczni
Foto: TVN24.pl Foto: Do połowy lipca stocznie muszą mieć nowych właścicieli

Niecały miesiąc został do sprzedania stoczni Gdynia i Szczecin. Komisja Europejska w połowie lipca chce zobaczyć umowy prywatyzacyjne obu zakładów. Czasu wprawdzie niewiele, ale ministerstwo skarbu uspokaja: - Prowadzimy końcowe ustalenia z inwestorami zainteresowanymi zakupem tych spółek.

Jeśli Polska nie dotrzyma tych terminów, spółki będą musiały zwrócić przyznane w ramach pomocy publicznej pieniądze. A to z pewnością oznaczałoby to dla nich upadłość. Kwotę udzielonej trzem zakładom pomocy KE szacowała przed trzema laty, gdy otwierała swoje postępowanie, na ok. 5 mld zł.

(CZYTAJ WIĘCEJ)

W środę w południe wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik spotkał się z przedstawicielami obu stoczni i podzielił się z nimi wynikami piątkowych rozmów ministra Aleksandra Grada z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Oczekiwanie Komisji jest bardzo stanowcze. Zakłada ono, aby 15 lipca lub kilka dni później, były podpisane umowy prywatyzacyjne obu stoczni. Jeżeli Polska nie wypełni tego zobowiązania, Komisja Europejska wyda decyzję o zwrocie pomocy publicznej - powiedział po spotkaniu szef Solidarności Stoczni Gdynia oraz Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego "S" Dariusz Adamski.

- Do 26 czerwca Polska musi przedstawić programy restrukturyzacyjne dla obu stoczni, firmowane również przez inwestorów - dodał.

Jeśli Polska nie dotrzyma tych terminów, spółki będą musiały zwrócić przyznane w ramach pomocy publicznej pieniądze. A to z pewnością oznaczałoby to dla nich upadłość. Kwotę udzielonej trzem zakładom pomocy KE szacowała przed trzema laty, gdy otwierała swoje postępowanie, na ok. 5 mld zł

stocznie

Końcowe rozmowy już blisko

Resort skarbu zapewnił związkowców, że prowadzi końcowe ustalenia z inwestorami zainteresowanymi zakupem stoczni Szczecin i Gdynia. - Można mówić nawet o wstępnych porozumieniach - zapewniał Adamski. Według niego, w przypadku stoczni Szczecin, resort skarbu ma potwierdzenie, że dwie firmy (polska i zagraniczna) przygotowują plany restrukturyzacyjne. Dodał, że chodzi o firmę z Pomorza Mostostal Chojnice (produkującą konstrukcje stalowe) oraz o norweską stocznię ULSTEIN VERFT AS. - Jeśli chodzi o stocznię Gdynia, resort skarbu wymienia ukraińskiego inwestora ISD, który jest już właścicielem stoczni Gdańsk - dodał.

W piątek minister skarbu spotka się w Szczecinie i Gdyni ze związkowcami obu stoczni. Ma z nimi rozmawiać o prywatyzacji obu zakładów.

mpj/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane