• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Mamy dobrą wiadomość dla Polski i złą dla Węgier"

"Mamy dobrą wiadomość dla Polski i złą dla Węgier"
Foto: TVN24 Foto: Dobrew wieści dla Polski, KE akceptuje projekt budżetu

Komisja Europejska pozytywnie wypowiedziała się o polskim budżecie i finansach publicznych. Bruksela uznała, że Polska realizuje jej zalecenia i nie ma potrzeby przestrzegania lub karania Warszawy. Gorzej wypadły Węgry. KE postuluje zamrożenie przekazywania unijnych funduszy dla Budapesztu.

W ocenie Komisji polski deficyt w tym roku osiągnie 3,3 proc. PKB, ale podliczając koszty reformy emerytalnej Polska znajduje się na dobrej drodze do zrównoważenia finansów publicznych.

komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski

Jak powiedział komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, komisja wydając pozytywną ocenę dla Polski, uwzględniła dobry stan gospodarki i ograniczenie wydatków przez polski rząd. - W ocenie Komisji polski deficyt w tym roku osiągnie 3,3 proc. PKB, ale podliczając koszty reformy emerytalnej Polska znajduje sie na dobrej drodze do zrównoważenia finansów publicznych - powiedział Lewandowski.

Takiej pozytywnej oceny KE nie wydała w przypadku Węgier, które stan finansów publicznych zmusił do szukania zagranicznej pomocy finansowej. - Dziś mamy z Brukseli dobrą wiadomość dla Polski i złą dla Węgier - powiedział Lewandowski. Komisja wnioskuje o zamrożenie pomocy z funduszy strukturalnych, czyli tych wydawanych między innymi na drogi. KE nie ma jednak w tym wypadku mocy, aby cokolwiek nakazać.

Badanie planów

Oceny Polski i Węgier są częścią szerszego programu. W środę prezentowano opinię projektów budżetów na 2012 rok pięciu krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu.

Przy ocenie budżetów KE stosowała nowe przepisy wzmocnionego Paktu Stabilności i Wzrostu (tzw. sześciopaku), które weszły w życie 13 grudnia. Sześciopak to pakiet sześciu aktów legislacyjnych (pięć rozporządzeń i jedna dyrektywa), przyjęty w odpowiedzi na kryzys zadłużenia publicznego w eurolandzie, który dowiódł, że dotychczasowe przepisy dyscyplinowania krajowych finansów były za słabe.

mk//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane