• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mały zadłuża się bardziej

Mały zadłuża się bardziej
Foto: sxc.hu Foto: Wielu przedsiębiorców pożegna się z pracą?

- Każdego miesiąca ponad 10 tys. firm nie płaci w terminie swoim kontrahentom – mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Starzyk z wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet. Kłopoty ze ściągalnością zobowiązań finansowych sprawiają zaś, że połowa małych polskich firm jest w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. W I kwartale liczba upadłości wzrosła rok do roku o ponad jedną trzecią - wynika z raportu D&B.

Jak pisze "Rzeczpospolita", która cytuje badania, największe problemy z dotrzymaniem finansowych zobowiązań ma budownictwo - tylko w marcu łączna wartość niezapłaconych faktur w 40 największych firmach tej branz na polskim rynku to prawie 129 mln zł. W kwietniu D&B odnotował w tej branży 4007 firm z długami, o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej i ponad połowę więcej niż w roku 2008.

D&B zbadała też 25 firm z branży spożywczej (tu zaległości, to przeszło 171 mln zł) oraz 15 wiodących firm kosmetycznych (zaległości rzędu 99 mln zł). Problemy z płatnościami ma także branża RTV, firmy chemiczne produkujące dla rolnictwa, branża metalurgiczna, branża producentów i dystrybutorów urządzeń sanitarnych - wynika z raportu.

Małe firmy częściej upadają

Co łączy te firmy? Większość z nich to małe jednostki. Połowa małych przedsiębiorstw jest w słabej lub bardzo złej kondycji, a w bardzo dobrej - jedynie 9 proc. Lepiej mają się firmy duże. Prawie 60 proc. przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 osób jest w dobrej kondycji, z tego ponad jedna trzecia w bardzo dobrej.

– W rezultacie coraz częściej się zdarza, że właściciele najbardziej zadłużonych małych firm przepisują majątek na rodzinę, by utrudnić odzyskanie należności – komentuje dla "Rz" Sławomir Grzelczak z firmy doradztwa biznesowego Verdict.

Małe przedsiębiorstwa przodują także w rankingach upadłości - konkluduje D&B. W I kwartale tego roku największą grupę bankrutów stanowiły firmy zatrudniające do pięciu osób (90 upadłości) i od 6 do 10 osób (24 upadłości). To blisko dwie trzecie wszystkich bankructw - zauważa "Rz".

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane