• rozwiń

Mały tata niezniszczalny?

Mały tata niezniszczalny?

Małe jest piękne, ale jak pokazują crash-testy samochodu tata nano, wcale nie musi być delikatne. Najtańszy samochód świata zaskakująco dobrze przeszedł pierwszy europejski egzamin bezpieczeństwa.

Choć do Europy tata nano oficjalnie ma trafić dopiero w 2012 roku, już teraz indyjski producent przystosowuje swojego malucha do surowych wymogów bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Żeby sprawdzić wytrzymałość auta, które obecnie kosztuje około 7 tys. zł, przywiózł dwa samochody do brytyjskich laboratoriów MIRA, prowadzących crash-testy. Nano musiało przejść przez dwie próby - uderzenia bocznego przy prędkości 50 km/h i zderzenia czołowego przy takiej samej prędkości.Mógłby wjechać do Europy

Okazało się, że indyjskie maleństwo zaskakująco dobrze w nich wypadło. Autko spełniło pierwsze wstępne normy wymagane, by dopuścić je do sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Europie. Pochwalił je nawet kontroler z brytyjskiego urzędu wydającego licencje na sprzedaż aut Nic Fasci. - Wygląda zupełnie jak inne samochody przechodzące ten test. To dobra stłuczka - powiedział po crash-teście nano.

Indyjskie gorsze

Przywiezione do Europy auta nie są tymi samymi, które jeżdżą po azjatyckich ulicach. Główny inżynier pracujący nad projektem Clive Hickman przyznał szczerze, że tamte nie przeszłyby europejskich testów. - Podstawowy model nigdy nie miał być skierowany na europejski rynek - powiedział Hickman. W europejskiej wersji auto miało wzmocnioną konstrukcję i dodaną poduszkę powietrzną kierowcy.

ŁUD/iga/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane