• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Malta i Cypr od stycznia w strefie euro

Malta i Cypr od stycznia w strefie euro
Foto: TVN24 Foto: Malta i Cypr od stycznia w strefie euro

- Malta i Cypr przyjmą euro w styczniu 2008 roku, mniej niż cztery lata po swoim wstąpieniu do Unii Europejskiej. To coś, z czego Cypryjczycy i Maltańczycy mogą być dumni - powiedział unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Joaquin Almunia.

Na pięć tygodni przed wejściem Cypru i Malty do strefy euro, Komisja Europejska dobrze oceniła stan przygotowań obu krajów do przyjęcia wspólnej waluty.

Na liczący 779 tys. mieszkańców Cypr dotarło już z fińskiej mennicy państwowej blisko dwie trzecie zamówionych tam cypryjskich monet euro. Reszta ma być na miejscu do końca listopada. W sumie to 395 mln sztuk bilonu wartości nieco ponad 100 mln euro.

Od października w skarbcu banku narodowego jest też odpowiednia ilość banknotów - 60 mln sztuk wartości 1,2 mld euro. W przeciwieństwie do monet, za których produkcję odpowiadają poszczególne kraje, banknoty euro są jednakowe w całej strefie euro. Na Cypr trafiły z istniejących, unijnych zapasów.

Bank narodowy zaczął już zaopatrywać w nowe banknoty i monety banki komercyjne, na które 1 stycznia spadnie ciężar wymiany funta cypryjskiego w kieszeniach i portfelach mieszkańców. Już od grudnia natomiast muszą one zapewnić odpowiednią ilość banknotów i bilonu sklepom i punktom usługowym, tak by od 1 stycznia reszta wydawana była tylko w euro.

Próbki euro
Od przyszłego tygodnia wszyscy Cypryjczycy będą mogli "kupować" małe "próbki" nowej waluty, złożone z banknotów i monet o łącznej wartości 17,09 euro. W sumie przygotowano 250 tys. takich zestawów.

Jedną z najtrudniejszych operacji będzie zaopatrzenie istniejących w kraju 550 bankomatów i przestawienie ich z funtów na euro. Planuje się, że do godz. 1.00 w noc sylwestrową gotowych będzie 70 proc. maszyn; reszta - do wieczora 1 stycznia.

Z sondażu Eurobarometru wynika, że dwie trzecie Cypryjczyków uważa się za dobrze poinformowanych w sprawie przejścia na euro, niemniej prawie trzy czwarte obawia się związanego z tym wzrostu cen. By rozwiać niepokoje, rząd przedsięwziął kampanię informacyjną, ponadto namówił ponad 7 tys. przedsiębiorstw i instytucji do podpisania kodeksu fair-play dotyczącego cen.

Drugie rozszerzenie strefy euro
Przyjęcie wspólnej waluty będzie mniej skomplikowane na Malcie, która z niespełna 408 tys. mieszkańców jest najmniejszym krajem UE. Bank centralny oszacował, że w celu zastąpienia liry potrzebuje 41,4 mln banknotów (wartości 799 mln euro) i 140 mln monet wartości niecałych 40 mln euro. Według planów, do końca roku do banków komercyjnych trafi ponad 90 proc. banknotów i 70 proc. monet. Podobnie jak Cypryjczycy, także Maltańczycy obawiają się, że sklepy i przedsiębiorstwa wykorzystają przejście na euro do podwyżek cen. Takie obawy ma trzy czwarte mieszkańców Malty.

1 stycznia 2008 roku nastąpi drugie rozszerzenie strefy euro od jej powstania w 2002 roku. Pierwsze rozszerzenie miało miejsce 1 stycznia 2007 roku, kiedy to do dwunastki krajów "starej Unii" (poza Wielką Brytanią, Szwecją i Danią) dołączyła Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane