• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Małe ułatwienia dla obcokrajowców

Małe ułatwienia dla obcokrajowców
Foto: TVN24 Foto: Od kilu dni obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców

Pracodawcy nie są zadowoleni z ostatnich poprawek ułatwiających pracę obcokrajowcom. Proponują kolejne, bardziej radykalne zmiany - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Od kilku dni obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudnienia Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Teraz maja oni prawo do pracy bez zezwolenia przez okres 6 miesięcy, które przysługuje im przez rok od dnia pierwszego przekroczenia granicy. Wcześniej okresy te były o połowę krótsze. Ministerstwo pracy poszło w ten sposób na rękę przedsiębiorcom borykającym się z brakiem wykwalifikowanych pracowników.

6 miesięcy za mało
Jednak zdaniem pracodawców to nie wystarczy. Niedługo PKPP Lewiatan przedstawi rządowi zbiór propozycji dalszego otwarcia rynku pracy na obcokrajowców.

Propozycje nie rozwiązują jednak najważniejszego problemu. Skupiają się bowiem na ułatwieniu pracy bez zezwolenia, podczas gdy istotniejsze jest poprawienie przedsiębiorcom dostępu do zezwoleń dla obcokrajowców

Kulinicz

Chodzi o trzy propozycje. Pierwsza dotyczy tego, aby obcokrajowcy mogli pracować bez zezwolenia przez okres regulowany czasem trwania projektu, a nie rozporządzeniem.

Drugi zakłada rozszerzenie przepisów na obywateli innych krajów, głównie Azjatów. Trzecia propozycja dotyczy sporządzenia listy zawodów deficytowych, w których obcokrajowcy mogliby pracować bez zezwolenia bezterminowo.

Zdaniem Ministerstwa Pracy pomysły są warte rozważenia. - Nie rozwiązują jednak najważniejszego problemu. Skupiają się bowiem na ułatwieniu pracy bez zezwolenia, podczas gdy istotniejsze jest poprawienie przedsiębiorcom dostępu do zezwoleń dla obcokrajowców - ocenia Marcin Kulinicz z resortu.

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane