• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Małe pieniądze przelejesz migiem

Małe pieniądze przelejesz migiem
Foto: sxc.hu Foto: Nadchodzą szybkie przelewy

Krajowa Izba Rozliczeniowa chce, by banki realizowały przelewy małych kwot ze skutkiem natychmiastowym. Szacuje, że w ten sposób będzie dokonywane 10 proc. transferów - informuje "Parkiet".

Krajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała o otrzymaniu zgody prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu rozliczeń płatności natychmiastowych. Oznacza to, że izba będzie mogła uruchomić szybkie przelewy niskich kwot. Niektóre banki na naszym rynku już mają je w swojej ofercie, ale jest to usługa kosztowna.

Nowy system ma być bardziej dostępny. - W lutym zostanie udostępniony bankom do celów testowych. Zakładamy, że wdrożenie w pierwszych bankach i udostępnienie usługi ich klientom nastąpi na przełomie I i II kwartału - mówi Kazimierz Małecki, prezes KIR.

Wielu chętnych

Zainteresowanie korzystaniem z systemu płatności natychmiastowych wyraziło ponad 30 banków. - Do chwili obecnej siedem banków zadeklarowało natychmiastowe wdrożenie Systemu SRPN, a ponad 20 banków podpisało z Krajową Izbą Rozliczeniową list intencyjny w tej sprawie - ujawnia prezes KIR. - Docelowo około 10 proc. przelewów realizowanych dziś w ramach systemu Elixir będzie realizowanych w sposób natychmiastowy - ocenia Kazimierz Małecki. W III kwartale 2011 r. miesięcznie realizowano średnio 115,5 mln transakcji w systemie Elixir, w którym dziennie odbywają się trzy sesje rozliczeniowe.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie kwota graniczna poniżej, której będą realizowane przelewy natychmiastowe.

Zdaniem ekspertów z branży bankowej pojedynczy przelew w nowym systemie może kosztować 2-6 zł.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane