• rozwiń

Majątki Niemców przejmowali esbecy?

SB zmuszało przesiedleńców wyjeżdżających do Niemiec, aby za bezcen oddawali swe domy - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Zdaniem gazety to argument za zwracaniem majątków dawnym właścicielom.

Warszawski korespondent gazety Thomas Urban powołuje się na opinie przedstawicieli niemieckiej mniejszości w Polsce. Dziennikarz twierdzi, że jego informatorzy mówią o kilkuset przypadkach, w których wyjeżdżających na stałe z Polski do Niemiec musieli sprzedać nieruchomości na Mazurach i Górnym Śląsku za symboliczne sumy.

"Obecnie część tych nieruchomości, szczególnie na terenach turystycznych na Mazurach, warta jest miliony" - pisze Urban.

Korespondent "Sueddeutsche Zeitung" twierdzi, że Anna Fotyga wypowiadając się o niemieckich roszczeniach oraz sporze o dobra kultury nie bierze pod uwagę nieprawidłowości przy wyjeździe Niemców z Polski - oraz zysków prominentów z PZPR i SB.

W swoim tekście Urban zarzuca polskim mediom, że informując o polsko-niemieckich sporach pomijają, iż zarówno temat zwrotu dóbr kultury jak i roszczeń przesiedleńców odgrywają w Berlinie jedynie podrzędną rolę. "Rząd federalny nie popiera roszczeń przekazania tytułów własności do nieruchomości. Rząd w Berlinie zwraca równocześnie uwagę, że nie może zabronić składania prywatnych pozwów" - czytamy w "SZ".


W sprawie roszczeń niemieckich zapadło juz kilka wyroków przed polskimi sądami, na mocy których polskie rodziny muszą opuścić zajmowane od lat domy. Stały się one własnością dawnych właścicieli - obywateli Niemiec.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane