• rozwiń
  • WIG20 2202.51 +0.45%
  • WIG30 2502.95 +0.41%
  • WIG 58203.85 +0.39%
  • sWIG80 11646.48 +0.59%
  • mWIG40 3805.44 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:17

Dostosuj

Magna o krok od Opla

Magna o krok od Opla
Foto: opel.com Foto: W czyje ręce trafi Opel?

Konsorcjum kanadyjsko-austriackiej Magny i rosyjskiego Sbierbanku oraz zarząd General Motors są coraz bliżej porozumienia w sprawie kupna Opla. Firmy zgodziły się już co do ogólnych zasad transakcji - i pozostaje im tylko podpisać umowę. Magna i Sbierbank mają przejąć 55 procent udziałów w niemieckiej marce GM.

Wszystkie punkty sporne między General Motors a firmą Magna, zainteresowaną przejęciem Opla, zostały wyeliminowane - podała w czwartek niemiecka agencja dpa z Wiednia, powołując się na informacje z "kręgów Magny".

Na razie nie wiadomo, jakie są szczegóły porozumienia, ale stronom prawdopodobnie udało się rozwiązać kwestie sporne związane z patentami Opla. To właśnie o nie rozbijały się dotychczas negocjacje Magny i Amerykanów. "Financial Times Deutschland" pisał 29 lipca, że Magna i Sbierbank żądają dostępu do patentów i rozwiązań, które GM dzieli ze spółkami trzecimi w ramach joint venture, jak południowokoreańska GM Daewoo.

Sbierbank miałby m.in. żądać także, by częścią transakcji dotyczącej Opla było przekazanie praw GM do Chevroleta w Rosji.

Dwóch chętnych

Teraz zasady porozumienia muszą jeszcze zaakceptować rady dyrektorów GM i Magny - a potem fundusz powierniczy, który kontroluje 65 procent udziałów w Oplu.

Agencja Reutera podkreśla, że porozumienie nie oznacza wcale, iż z gry o Opla odpada drugi z zainteresowanych - RHJ International. Belgijski holding również osiągnął wcześniej porozumienie z zarządem General Motors. Analitycy oczekują jednak, że to Magna i Sbierbank ostatecznie przejmą udziały w Oplu, bo to właśnie to konsorcjum popiera Angela Merkel oraz związki zawodowe w Oplu.

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane