• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Machina opóźni start cyfrowej telewizji?

Machina opóźni start cyfrowej telewizji?
Foto: TVN24 Foto: Telewizja cyfrowa może się znów opóźnić

Rośnie lista chętnych do nadawania swych programów w cyfrowych multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Oficjalny wniosek złożyła firma Point Group. Zdaniem ekspertów może to rozwiązać worek ze zgłoszeniami.

Platforma Mediowa Point Group to notowany na giełdzie wydawca pism - m.in. „Machiny” i „Filmu”. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej trafił właśnie jej wniosek o rezerwację częstotliwości na cyfrowych multipleksach powstających na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), która ma w Polsce ruszyć w przyszłym roku. Point Group chce nadawać na pierwszym, drugim i trzecim cyfrowym multipleksie, a rezerwację złożył m.in. w związku z planami uruchomienia kanału Machina TV.

Koszt uruchomienia dwóch pierwszych multipleksów oszacowano na ok. 400 mln złotych.

Kolejka chętnych

Wydawca „Machiny” to kolejna firma, która wnioskowała o częstotliwości na pierwszym multipleksie. Jego ruch komplikuje dotychczasową strategię UKE zakładającą, że ruszy na nim tylko siedem kanałów nadawanych dziś naziemnie analogowo, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i telewizja Puls.

Oprócz wymienionych stacji i Point Group miejscami na pierwszym multipleksie interesują się m.in. TP Emitel i właściciele Radia Eska oraz RMF FM, którzy z myślą o cyfrowej telewizji naziemnej planują kanały muzyczne.

Żeby każda z tych firm miała takie samo prawo do ubiegania się o miejsce na pierwszym multipleksie, UKE powinien rozpisać konkurs na zagospodarowanie częstotliwości składających się na pierwszy multipleks. To skomplikuje i opóźni cały proces. Rozwiązaniem byłaby ustawa precyzująca, jak ma przebiegać proces cyfryzacji, jednak takiej Polska do dzisiaj nie ma.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane