• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lutowy wzrost cen nie zaskoczył

Lutowy wzrost cen nie zaskoczył
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ceny wzrosły, choć niewiele

O 3,3 proc. wzrosły w lutym detaliczne ceny towarów i usług - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z oczekiwaniami rynku. W porównaniu ze styczniem, ceny wzrosły o 0,9 proc.

Rynek oczekiwał inflacji w lutym na poziomie 3,3 proc. Ministerstwo Finansów szacowało, że w ujęciu rocznym ceny w lutym wzrosną o 3,4 proc.
Zdaniem GUS, znacznie spadł udział wydatków gospodarstw domowych na żywność i napoje alkoholowe, a wzrósł na transport, rekreację, restauracje i hotele oraz mieszkania.
Jednocześnie GUS zweryfikował swoje dane na temat inflacji styczniowej. Zdaniem urzędu, wyniosła ona 2,8 proc., a nie 3,1 proc., jak wcześniej wstępnie szacowano.

Stopy znów w dół?

Stabilny i w miarę niski poziom inflacji nasuwa pytanie o przyszłość stóp procentowych. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej, która ustaliła ostatnio główną stopę na poziomie 4 proc., dość ostrożnie wypowiadali się na temat dalszych cięć.

Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku uważa, że główne pole do manewru daje RPP umacniający się złoty. - RPP może trochę obniżyć stopy, np. o 25 pkt bazowych bez groźby wzrostu inflacji. Ta stabilizuje się bowiem w ostatnich miesiącach w okolicach 3 proc. - skomentował na gorąco dane GUS w TVN CNBC Biznes Wiśniewski. Dodał, że największy wpływ ma na to spowolnienie gospodarcze i niższy popyt.

Z kolei członek RPP prof. Marian Noga powiedział, że Rada kontynuuje cykl obniżek, ale "łagodnych". Według niego, ceny nadal będą rosnąć coraz wolniej, a w pierwszym kwartale 2010 roku ustabilizuje się wokół celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. - To pozwoli obniżać stopy procentowe, tak aby zrównać je z poziomem Europejskiego Banku Centralnego - powiedział Noga. Obecnie stopa w EBC wynosi 1,5 proc., a NBP - 4 proc.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane