• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Łukoil zamraża inwestycje w Polsce

Łukoil zamraża inwestycje w Polsce
Foto: TVN24 Foto: Łukoil wstrzymuje ekspansję na polskim rynku

Rosyjski koncern Łukoil wstrzymuje ekspansję na polskim rynku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nie zamierza już rozbudowywać sieci stacji, budować terminalu paliwowego, ani też przejmować polskich rafinerii. – Chcieliśmy się rozwijać, ale nie pozwolono nam – tłumaczy prezes koncernu Wagit Alekpierow.

Jeszcze niedawno Łukoil planował budowę w Polsce sieci ponad 300 stacji benzynowych, zamierzał też przejąć polskie rafinerie. Teraz nie interesuje go już nawet 13,5-proc. pakiet akcji Grupy Lotos, o przejęcie którego starał się w 2002 roku.

Dlaczego Łukoil się wycofuje?

Jak tłumaczy prezes spółki, Wagit Alekpierow, od początku obecności w Polsce koncern spotyka się z negatywnym nastawieniem. - To dlatego nie weszliśmy w inwestycje rafineryjne w waszym kraju – twierdzi Alekpierow w rozmowie z gazetą.

Kolejną przyczyną tej decyzji jest dążenie do zwiększania mocy przerobowych własnych rafinerii, które w ciągu kilku lat wzrosły niemal o 30 proc. Alekpierow poinformował, że spółce udało się zwiększyć potencjał eksportowy produktów Łukoilu. - Mamy jednak kłopoty z ich uplasowaniem w Europie – przyznaje.

Niezrealizowane projekty

W związku eksportem produktów na rynek europejski, Łukoil zamierzał zbudować morską bazę przeładunkową w Gdańsku i terminal paliwowy w Narewce. Inwestycje te jednak nie doszły do skutku, bo - jak tłumaczy prezes spółki - napotkały opór po polskiej stronie.

Jednocześnie polski Orlen pokrzyżował plany Łukoila w Czechach i na Litwie - wykupił rafinerie, którymi zainteresowany był Łukoil. Polski koncern przejął holding Unipetrol, który jest większościowym udziałowcem Ceskiej Rafinerskiej. Natomiast prawie trzy lata temu Orlen, wyprzedzając Rosjan, kupił litewską rafinerię w Możejkach. Teraz - mimo prawdopodobnej sprzedaży Możejek przez Orlen - Łukoil nie jest już zainteresowany kupnem tej rafinerii.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane