• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Łukaszenka pomaga Ukraińcom. Łatwiej dostaną pracę i zasiłki na Białorusi

Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego" Odtwórz: Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego"
Rosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego" "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Aleksander Łukaszenka podpisał dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi – poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Dekret „O przebywaniu obywateli Ukrainy w Republice Białoruś” upraszcza m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym w Białorusi młodym obywatelom Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej średniej i specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.

Koniec z opłatami

Dokument został przyjęty w związku ze wzrostem liczby przybywających na Białoruś z obwodów ługańskiego i donieckiego obywateli Ukrainy, których status prawny w sferze zawodowej i socjalnej wymaga uregulowania – podała agencja BiełTA.

Zgodnie z dekretem Ukraińcy będą mogli zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dzięki temu dzieci i młodzież z Ukrainy będzie się mogła na Białorusi uczyć i korzystać z pomocy socjalnej obejmującej wyżywienie czy zakwaterowanie.

Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.

Fala uchodźców

O tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy zwraca się do białoruskich wydziałów migracji o zalegalizowanie pobytu informował pod koniec lipca przedstawiciel Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego MSW Uładzimir Marhiewicz.

Jak powiedział, codziennie do białoruskich organów ds. obywatelstwa i migracji zwraca się osobiście, telefonicznie lub przez internet około 200 osób z Ukrainy. Według niego na Białoruś przyjeżdżają głównie Ukraińcy z obwodów wschodnich - ługańskiego i donieckiego - gdzie trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami.

Ambasador Białorusi w Kijowie Walancin Wialiczka powiadomił 18 sierpnia, że w ostatnim czasie przyjechało na Białoruś ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy, z czego 500 ubiega się o status uchodźcy. Dodał, że około 1,5 tys. otrzymało już zgodę na stałe zamieszkanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane