• rozwiń
  • WIG20 2219.70 -0.46%
  • WIG30 2522.07 -0.37%
  • WIG 58615.59 -0.40%
  • sWIG80 11586.84 -0.16%
  • mWIG40 3786.49 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:59

Dostosuj

Łukaszenka gotów oddać Rosji gazociągi

Łukaszenka gotów oddać Rosji gazociągi
Foto: TVN24 Foto: Aleksandr Łukaszenka wystąpił z nieoczekiwana propozycją wobec Rosjan

Białoruś zaoferowała Rosji pełną kontrolę nad swoją siecią gazociągów - w zamian za tani gaz. Prezydent Aleksandr Łukaszenka składa nieoczekiwaną propozycję oddania kontrolnego pakietu w sieci gazociągów i dodaje jeszcze rafinerię ropy.

Rosyjski Gazprom posiada już połowę udziałów w firmie Beltransgaz, zawiadującej strategiczną siecią gazociągów tranzytowych. Teraz prezydent Aleksandr Łukaszenka stwierdził w wystąpieniu telewizyjnym, że jest gotów oddać pełną kontrolę nad Biełtransgazem w ręce rosyjskie w zamian za dostarczanie Białorusi gazu na takich warunkach - i za taką cenę - jakie obowiązują na rynku rosyjskim.

Obecnie Białoruś płaci równowartość 200 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu. - Jak powiedzą, że będą sprzedawać Białorusi gaz za taką cenę, jaka obowiązuje w Rosji, to nie mam nic przeciwko temu - bierzcie kontrolny pakiet - stwierdził Łukaszenka, nie precyzując jednak ani jak duży pakiet udziałów w firmie ma na myśli, ani za jaką cenę chce go się pozbyć.

Łukaszenka zaoferował także Rosjanom przejęcie kontroli nad rafinerią w Mozyrzu, jednym z dwóch głównych zakładów przerobu ropy naftowej w kraju. Oferta jest podobna: w zamian chciałby uzyskać obniżkę ceny importowanego z Rosji surowca.

Spór o cenę ropy naftowej na początku roku doprowadził do wstrzymania dostaw z Rosji. Przerób rosyjskiej ropy i eksport jej produktów na Zachód - w tym do Polski - jest ważnym źródłem białoruskiego dochodu narodowego. Jednak podstawą dochodów z tej działalności były niskie ceny ropy.

Oferta Łukaszenki spotkała się natychmiast z zainteresowaniem Rosji. - To dobry sygnał - powiedział agencji Interfax wicepremier Siergiej Szmatko, dodając jednocześnie, że 51 procent akcji Biełtransgazu "nie rozwiązuje problemu".

Rosja ma zastrzeżenia do obowiązujących na Białorusi specjalnych opłat za transport gazu, starając się o zwolnienie z nich surowca przesyłanego tranzytem.


Ostatnio Rosja wynegocjowała pozostawienie bazy swej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na ukraińskim Krymie w zamian za obniżenie ceny dostarczanego do tego kraju gazu. Do zawarcia transakcji doszło po objęciu urzędu przez uważanego za pro-rosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane