• rozwiń

Ludzie piszą mniej listów, Poczta Polska szuka alternatywnych dochodów

07.01.2014 | Listy i wezwania do sądu odbierzemy w kiosku? Odtwórz: 07.01.2014 | Listy i wezwania do sądu odbierzemy w kiosku?
07.01.2014 | Listy i wezwania do sądu odbierzemy w kiosku? "Źródło: Fakty TVN"

Poczta Polska spodziewa się, że do roku 2018 liczba dostarczanych przez nią tradycyjnych listwów spadać będzie średnio o 4 proc, rocznie - poinformowali przedstawiciele spółki podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Firma szuka więc przychodów w innym segmencie - usług finansowych.

- Spodziewamy się, że do 2018 roku rynek listów w Polsce będzie spadał w średniorocznym tempie 4 proc. - powiedział Ireneusz Piecuch, wiceprezes Poczty Polskiej. - Jest to wyzwanie dla wszystkich operatorów pocztowych. My, jako Poczta Polska, alternatywy przychodowej szukamy przede wszystkim w segmencie usług finansowych - dodał.Członek zarządu Poczty Polskiej Piotr Michalski poinformował z kolei, że zysk brutto grupy w 2013 roku wyniósł ok. 80-100 mln zł.

- Skonsolidowany wynik brutto grupy Poczty Polskiej w 2013 roku według wstępnych szacunków wyniósł około 80-100 mln zł. Tak więc rentowność brutto oscylowała w okolicach 1 proc. Warto zaznaczyć, że większość spółek z grupy zakończyła rok z lekko dodatnim jednostkowym zyskiem netto - poinformował Michalski.

- W całym 2013 roku przeznaczyliśmy na inwestycje kwotę ok. 250 mln zł. Zainwestowaliśmy m.in. we flotę samochodową i umaszynowienie centrów logistycznych, sieć sprzedaży, informatyzację oraz rozwój e-usług takich jak np. Envelo - dodał.

Poczta stawia na rozwój

Przedstawiciele Banku Pocztowego poinformowali, że suma bilansowa banku na koniec 2013 roku wyniosła ok. 7,5 mld zł.

- Według naszych wstępnych wyliczeń suma bilansowa banku na koniec roku wyniosła ok. 7,5 mld zł, zaś nasz portfel kredytów osiągnął wartość ok. 5 mld zł. Generalnie jest tak, że z powodu braku dokapitalizowania dynamika rozwoju banku wyhamowała - powiedział Tomasz Bogus, prezes Banku Pocztowego. - Dlatego też, w 2014 roku chcemy dalej rozwijać nasze kanały sprzedażowe. Planujemy zwiększyć liczbę mikrooddziałów z 256 na koniec 2013 roku do 360 na koniec 2014 roku. Zwiększyć chcemy również liczbę pocztowych stref finansowych z 260 na koniec roku 2013 do 600 na koniec 2014 roku - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane