• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Ludzie nie ufają polskiemu biznesowi

Ludzie nie ufają polskiemu biznesowi
Foto: TVN24.pl Foto: Polscy biznesmeni nie ufają ani pracownikom, ani wspólnikom

- Niski poziom obywatelskiego zaufania w Polsce blokuje rozwój społecznie odpowiedzialnego biznesu - wynika z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przedstawionego w poniedziałek w Warszawie.

Według badań przeprowadzonych przez UNDP tylko połowa firm działających w Polsce ma jasno opracowane i zdefiniowane strategie odpowiedzialnej i przyjaznej społecznie działalności.

Przedsiębiorstwa, jak zaznaczono w raporcie, rzadko odczuwają zdecydowaną presję ze strony otoczenia na rzecz odpowiedzialnego działania, a 20 proc. spośród nich w ogóle nie angażuje się w dialog z pracownikami, kontrahentami i otoczeniem społecznym. Dla połowy firm dialog ten ma charakter sporadyczny.

- W przypadku naszych rodzimych firm koncepcja odpowiedzialnego biznesu jest jeszcze nadal nowością, a liderami w tym zakresie ciągle są raczej duże korporacje - powiedziała jedna z autorek raportu, prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Mirella Panek-Owsiańska. Dodała, że "idei odpowiedzialnego biznesu nie można mylić z działalnością filantropijną i dobroczynną".

Jak wyjaśniła, odpowiedzialność w biznesie, to takie prowadzenie działalności gospodarczej, które uwzględnia nie tylko osiągnięcie maksymalnego zysku, ale także korzyści społeczne i dbałość o środowisko naturalne oraz satysfakcję kontrahentów.

Raport UNDP "Społeczna odpowiedzialność biznesu w Polsce" jest jednym z ośmiu dotyczących tego tematu, jakie przygotowano w krajach Europy Wschodniej. Pozostałe dotyczą firm działających na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Chorwacji, Macedonii, Bułgarii i Turcji. W Polsce przebadano 40 firm zatrudniających od pięciu do 250 pracowników.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane