• rozwiń

Ludzi nie stać na prąd

Ludzi nie stać na prąd
Foto: TVN24 Foto: 1,5 mln gospodarstw domowych nie stać na 30-procentową podwyżkę cen energii

30-procentowa podwyżka cen prądu to półtora miliona gospodarstw domowych potrzebujących wsparcia - wynika z badań progu "ubóstwa energetycznego" przeprowadzonych dla Urzędu Regulacji Energetyki. Zdaniem URE to państwo powinno zająć się pomocą dla tych, których na prąd nie będzie stać.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora przedstawił wyniki badań dotyczących ubóstwa i wpływu wzrostu cen na sytuację gospodarstw domowych, wykonanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Grupami szczególnie wrażliwymi na podwyżki są przede wszystkim gospodarstwa, w których głowa rodziny pozostaje bez pracy, ale także rodziny z liczniejszym potomstwem, samotni rodzice z dziećmi na utrzymaniu oraz renciści i rolnicy - wynika z badań.

Filantropia obligatoryjna?

Według Swory, tym gospodarstwom domowym, które najbardziej dotkną podwyżki, powinno pomagać państwo, ponieważ to ono posiada aparat pomocy społecznej i rozeznanie w sytuacji najuboższych.

- Obciążanie tym zadaniem firm energetycznych to zapisywanie zadekretowanej obligatoryjnej filantropii. To państwo wie jak i komu w trudnej sytuacji pomóc i ma obowiązek to zrobić - przekonywał.

Według badań, obecnie pod progiem "ubóstwa energetycznego" - w grupie, która ma kłopoty z opłaceniem rachunków za energię jest 785 tys. gospodarstw domowych (8,6 proc.). Przy 10-proc. podwyżce cen prądu grupa ta może powiększyć się do miliona gospodarstw, a przy 15-proc. podwyżce - 1 mln 143 tys. gospodarstw (12,5 proc.).

Jeśli podwyżki rachunków za prąd miałyby wynieść 30 proc., liczba gospodarstw, która miałaby problemy z ich zapłaceniem sięgnęłaby ponad 1,5 miliona (17,4 proc. gospodarstw domowych).

Badania ubóstwa energetycznego

Uwolnienie jeszcze nie przesądzone

Prezes URE powiedział, że do końca września podjęta zostanie ostateczna decyzja, czy rynek energii w Polsce zostanie uwolniony od 1 stycznia 2009 r. Szef URE przypomniał, że zakładał wcześniej, iż od nowego roku będzie wolny rynek energii, jednak jeszcze rozważa ten krok. Takie założenia zawiera też projekt polityki energetycznej Polski do 2030 r. - zaznaczył.

Według danych przedsiębiorstw energetycznych w 2007 r. 140 tys. odbiorców - w tej liczbie nie tylko gospodarstwa domowe - miało problem z zapłaceniem rachunków za prąd. 17 tys. odbiorców - w tej grupie również np. firmy, które zakończyły działalność - wstrzymano dostawy.

Dane o ubóstwie energetycznym

- W pewien sposób czujemy się zobowiązani [do uwolnienia rynku - red.] przez politykę energetyczną Ministerstwa Gospodarki, z której wynika, że ceny powinny być wolne - powiedział prezes.

- Staramy się wyważyć decyzję, rozpatrzyć "za" i "przeciw". Decyzja w tej chwili jeszcze nie zapadła, pojawi się do końca września - dodał Swora.

Zdaniem Swory, trudno w tej chwili prognozować poziom wzrostu cen energii, gdyż zależy on od wielu czynników, m.in. cen węgla, inwestycji, zobowiązań związanych z ochroną środowiska. - Pytanie o ceny energii to pytanie raczej do przedsiębiorstw energetycznych - mówił dziennikarzom Swora.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane