• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Łotwa poczeka jeszcze na pomoc

Łotwa poczeka jeszcze na pomoc
Foto: TVN24 Foto: Bank centralny Łotwy nie zdecyduje sie na dewaluację łata

Mam nadzieję, że kolejną transzę pomocy Łotwie uda się wypłacić do końca czerwca. Tak w wywiadzie dla łotewskiego radia powiedział unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych. Joaquin Almunia dodał, że ma nadzieję na rychłe porozumienie w tej sprawie wewnątrz Unii Europejskiej.

Globalny kryzys finansowy sprawił, że Łotwa znalazła się na skraju bankructwa. - Sytuacja w kraju jest krytyczna - uznał premier Valdis Dombrovskis, podaje agencja BNS.

Gospodarka Łotwy skurczyła się w tym roku o około 20 proc. Aby uniknąć upadłości i otrzymać dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego władze w Rydze muszą dokonać radykalnych cięć budżetowych. Cięcia te muszą sięgnąć aż 500 mln łatów (ponad 700 mln euro).

Już wczoraj - w dzień po decydującym głosowaniu w łotewskim parlamencie - szybką ocenę cięć budżetowych obiecały i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, i Bruksela. Według agencji Bloomberga, Ryga walczy teraz o wypłatę 1,7 miliarda euro z pożyczki obiecanej jej przez MFW i Unię. Premier Łotwy mówił, że oczekuje ostatecznej decyzji w tej sprawie najpóźniej 26 czerwca.

Ryga zaakceptowała we wtorek cięcia wydatków budżetowych o 10 procent, czyli o prawie miliard dolarów, w roku 2010 i 2011. Mają one sprowadzić łotewski deficyt do progu 3 procent PKB do roku 2012.

Tymczasem w czwartek na ulicach Rygi tysiące demontrantów protestowało przeciwko radykalnym cięciom budżetowym, jakie przegłosował we wtorek parlament. Wśród demonstrujących przeważali emeryci i osoby w średnim wieku, co odzwierciedla fakt, że cięcia najmocniej dotknęły emerytów i nauczycieli.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane