• rozwiń

Łotwa dźwiga się z kolan

Łotwa dźwiga się z kolan
Foto: sxc.hu Foto: Łotwa, po wprowadzeniu radykalnych oszczędności, zaczyna odzyskiwać zaufanie

Agencja Moody's odzyskuje wiarę w łotewską gospodarkę. Jej analitycy twierdzą, że Łotwa najgorsze ma już za sobą, dlatego negatywna perspektywa jej ratingu może zostać podniesiona do stabilnej.

Według agencji, gospodarka Łotwy wchodzi w fazę stabilizacji, a krajowy budżet odzyskał płynność finansową.

Dlatego zapowiada, że negatywna perspektywa ratingu Baa3 może być wkrótce zamieniona na stabilną. Spowolnienie gospodarcze na Łotwie w III kwartale zeszłego roku było najgłębsze, a jej PKB spadł o 19 procent licząc rok do roku. Spadek w IV kwartale był już mniejszy. Rządowi w Rydze udało się wprowadzić ograniczenia wydatków, konieczne do otrzymania pożyczek z zagranicy. W 2008 roku Łotwa zwróciła się Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej o kredyt w wysokości 7,5 miliarda euro.

Spadek PKB Łotwy jest najgłębszy w całej Unii Europejskiej - najwyższe we Wspólnocie jest też bezrobocie w tym kraju. Według metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia na Łotwie sięga 20,9 procent.

W grudniu łotewski parlament - wbrew protestom Łotyszy - przegłosował ustawę, która zakłada cięcia w wydatkach na 500 milionów łatów (711 mln euro) oraz podwyżki podatków. Wszystko po to, by spełnić wymogi zagranicznych pożyczkodawców, od których pomocy Łotwa jest zależna.

W czwartek rząd Łotwy uzyskał zgodę parlamentu na rozmowy z MFW i Unią Europejską w sprawie planu ratunkowego dla gospodarki.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane