• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Łotwa chce być grzeczna

Łotwa chce być grzeczna
Foto: TVN24 Foto: Bank centralny Łotwy w Rydze

Rząd Łotwy decyduje się na obniżkę deficytu budżetowego w przyszłym roku. Taka deklaracja padła po nadzwyczajnym spotkaniu łotewskiej koalicji rządowej. Premier Valdis Dombrovskis powiedział, że Ryga podejmuje teraz odpowiednie środki, by spełnić wymogi swoich najważniejszych pożyczkodawców, czyli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Szwecji.

Rząd Łotwy potwierdził, że w tym tygodniu będzie kontunował prace nad szczegółowymi rozwiązaniami, które mają ograniczyć deficyt.

Dombrovskis nie sprecyzował jednak, o jakie rozwiązania chodzi. Ryga musi udobruchać pożyczkodawców po tym, jak Szwecja wyraziła zaniepokojenie zbyt niskimi cięciami wydatków w budżecie Łotwy. Nadbałtycki kraj rozważał też wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości, jednak przeciwna takiemu rozwiązaniu była największa partia koalicyjna. Cięcia wydatków na Łotwie nie są proste, bo koalicja rządząca składa się tam aż z pięciu partii. Sytuację komplikuje fakt, że w październiku przyszłego roku na Łotwie odbędą się wybory.

Z powodu wysokiego zadłużenia w walutach i związanego z kryzysem wycofania zagranicznego kapitału, głównie skandynawskiego, Łotwa należy do państw najgłębiej dotkniętych recesją i stojących na skraju bankructwa.

PKB Łotwy zmniejszył się w II kwartale o 19,6 proc.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane