• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lotos wzbije się na skrzydłach Orlenu?

Lotos wzbije się na skrzydłach Orlenu?
Foto: TVN24.pl Foto: Lotos i Orlen w jednym baku?

Paliwowy gigant PKN Orlen chce połączyć się z Grupą Lotos, drugim co do wielkości koncernem naftowym w Polsce - dowiedział się nieoficjalnie "Newsweek" od kilku niezależnych źródeł.

Paliwowy mariaż ma być pomysłem prezesa płockiego koncernu Piotra Kownackiego, bliskiego współpracownika Lecha Kaczyńskiego jeszcze z czasów pracy w NIK.

Orlen odmawia oficjalnych komentarzy na temat połączenia z gdańskim Lotosem.
- Decyzja o konsolidacji sektora paliwowego zależy od Skarbu Państwa. Nie prowadzimy rozmów na ten temat - mówi Dawid Piekarz, rzecznik płockiego koncernu.

Według informacji "Newsweeka" Ministerstwo Skarbu Państwa może poprzeć plany fuzji. Choć w oficjalnym stanowisku resort informuje, że rząd nie planuje żadnych zmian w strukturze obu spółek, to szef resortu Wojciech Jasiński dopytywany przez posłów przyznał niedawno, że ostatecznie to "analizy zdecydują o docelowym kształcie sektora paliwowego".
- Łączenie może się rozpocząć nawet w tym roku - zapewnia w rozmowie z tygodnikiem osoba z kręgów rządowych.

Skarb Państwa ma dziś decydujący wpływ na wybór władz Orlenu, ale kontroluje tylko ok. 30 proc. akcji spółki wartej łącznie 25 mld zł.

W ubiegłym tygodniu Kownacki ostrzegał, że Orlenowi grozi wrogie przejęcie w wyniku skupu akcji od drobnych inwestorów przez zagraniczny kapitał. A to mogłoby zachwiać bezpieczeństwem energetycznym kraju.
- Fuzja Orlenu z Lotosem, którego ok. 60 proc. należy do Skarbu, zagwarantowałaby państwu większą kontrolę nad koncernem - ocenia Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

W planach połączenia analitycy dostrzegają też drugie dno. PKN Orlen jest dziś osłabiony inwestycją w Możejkach. Wyniki finansowe gdańskiej rafinerii (wartej na giełdzie 6,4 mld zł) są o wiele lepsze.
- Orlen widzi w fuzji szansę na dokapitalizowanie własnej działalności - twierdzi Andrzej Cywlik, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane