• rozwiń

Lotos szuka ropy i gazu na Bałtyku

Lotos szuka ropy i gazu na Bałtyku
Foto: lotos.pl Foto: Lotos obecny jest na Morzu Bałtyckim, Północnym oraz Norweskim, a także na Litwie

Lotos Petrobaltic, który w I kw. br. wydobyła ponad 1,1 mln baryłek ropy naftowej, prowadzi intensywne prace wiertnicze na koncesji Gaz Południe zlokalizowanej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego - poinformowała spółka.

Realizację prac umożliwia wykorzystanie platformy wiertniczej "Lotos Petrobaltic”, którą spółka zakupiła w grudniu ub.r. Atutem nowej platformy jest możliwość operowania na głębszych akwenach (do 108 m głębokości, a docelowo do 120 m głębokości). Dotychczas eksploatowana przez spółkę platforma „Petrobaltic” mogła prowadzić wiercenia na wodach nie przekraczających 90 m głębokości.

Ważny krok

- Zakup czwartej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii w obszarze poszukiwań i wydobycia - podkreśla Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic. Platforma „Lotos Petrobaltic” wierci obecnie pionowy otwór rozpoznawczy o planowanej głębokości końcowej 1918 m.

To już drugi otwór realizowany w tym rejonie. Wcześniejszy potwierdził występowanie w tej strukturze węglowodorów - gazu ziemnego i kondensatu (lekka ropa naftowa). Lokalizacja otworu została wcześniej zaprojektowana na podstawie wyników przeprowadzonych interpretacji i analiz najnowszych zdjęć sejsmicznych 3D.

- Analizę badań sejsmicznych tej akumulacji zakończyliśmy w ubiegłym roku. Teraz czas na wiercenia - powiedział Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań Lotos Petrobaltic. - Dzięki odwiertowi będziemy mogli ocenić, ile gazu i przede wszystkim kondensatu można w przyszłości wydobyć ze złoża. Ma to olbrzymie znaczenie dla oceny opłacalności wydobycia i planów zagospodarowania koncesji, jakimi dysponujemy na Bałtyku - dodał.

Wielkie badania

Jak poinformowała spółka, w ubiegłym roku Lotos Petrobaltic zrealizował największy program badań sejsmicznych na Morzu Bałtyckim. Badania wykonano na obszarze sześciu koncesji spółki, o łącznej powierzchni 1200 km kw. Wyniki tych badań wykorzystywane są do określenia lokalizacji odwiertów poszukiwawczych.

Lotos prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej oraz dystrybucji i sprzedaży szerokiego asortymentu produktów naftowych. Koncern obecny jest na Morzu Bałtyckim, Północnym oraz Norweskim, a także na Litwie, gdzie prowadzi poszukiwania i wydobycie ropy naftowej ze złóż morskich i lądowych. Zgodnie z zapisami strategii na lata 2011-2015 Lotos planuje osiągnąć zdolność wydobywczą 1,2 mln ton surowca rocznie do 2015 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane