• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lotos na sprzedaż we wrześniu

Lotos na sprzedaż we wrześniu
Foto: TVN24 Foto: Minister Skarbu zapowiadał, że na sprzedaz pójdzie cały pozostały pakiet akcji Lotosu

Ministerstwo Skarbu Państwa chce we wrześniu zaprosić inwestorów do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Zaznaczył, że decyzję w sprawie prywatyzacji spółki będzie podejmować Rada Ministrów.

- Naszą intencją jest, aby jeszcze we wrześniu wystosować zaproszenie, które miałoby charakter międzynarodowy. Chciałbym jednocześnie przypomnieć, że w tym procesie cała Rada Ministrów będzie podejmowała decyzję. Termin ogłoszenia zależy jednak od zmiany zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku" - powiedział PAP rzecznik MSP.

Wewiór podkreślił, że "termin zmiany Polityki jest uzależniony od gospodarza strategii, czyli Ministerstwa Gospodarki".

- Formuła zmian w polityce dla sektora naftowego jest przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki w konsultacji z Ministerstwem Skarbu Państwa - powiedział PAP Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu gospodarki.

Ministrowie już uzgodnili?

Szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił w połowie lipca, że uzgodnił z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta "normalna procedura poszukiwania inwestorów". - Mamy dzisiaj zgodę na otwarcie tego procesu, na oficjalne - zgodnie z prawem - zebranie ofert - podkreślał wówczas Grad.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos SA w Gdańsku zwiększy do końca 2010 roku projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 roku spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane