• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Lotos kupił platformę o potencjale wydobywczym 3,5 mln ton ropy

Lotos kupił platformę o potencjale wydobywczym 3,5 mln ton ropy
Foto: lotos.pl Foto: Lotos Petrobaltic kupił platformę wiertniczą. Może pracować na wodach o głębokości do 105 m

Lotos Petrobaltic kupł platformę wiertniczą - poinformowała w poniedziałek spółka. Obecnie zakotwiczona jest na Atlantyku, u wybrzeży Afryki. To czwarta platforma spółki Lotos Petrobaltic. Będzie pracowała pod polską flagą i z polską załogą.

Jak informuje spółka, w pierwszym kwartale przyszłego roku platforma zostanie przetransportowana na Morze Bałtyckie, a pod koniec marca 2014 roku rozpocznie wiercenia na obszarze koncesji bałtyckich, należących do Lotos Petrobalticu.

Lotos nie informuje ani o kwocie jaką zapłacił za platformę, ani o tym, od kogo ją kupił. - Zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej Lotos w obszarze poszukiwań i wydobycia - mówi Zbigniew

Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos SA i prezes Lotos Petrobaltic SA. Podkreśla, że zakup umożliwi firmie "zdynamizowanie działalności i skuteczne przeprowadzenie zaplanowanych prac poszukiwawczych".

Duże możliwości

Platforma będzie się nazywała "Lotos Petrobaltic". Może ona prowadzić wiercenia na wodach o głębokości 105 m. "Przeprowadzone przed zakupem analizy wykazały, że istnieje możliwość przedłużenia nóg platformy o 50 stóp, co pozwoli jej na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 metrów" - informuje spółka.

- W tym roku wykonamy ponad 1000 km kw. badań sejsmicznych 2D i 3D na koncesjach poszukiwawczych - przypomina Krzysztof Sułecki, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Lotos Petrobaltic SA. - Badania te pozwolą wytypować obiekty, w których mogą znajdować się kumulacje węglowodorów. Trzeba podkreślić, że te potencjalne obiekty złożowe są zlokalizowane pod dnem morza o głębokościach powyżej 90 m, a więc już poza zasięgiem platformy "Petrobaltic", ale w obszarze operacyjnym nowej platformy - dodał.

Jak informuje Lotos, platforma przejmie prace wiertnicze na jednym ze złóż (B8). Spółka planuje uruchomienie komercyjnej produkcji z tego złoża na koniec 2015 r. Jego potencja wydobywczy spółka szacuje na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża LOTOS Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tysięcy ton ropy.

Zgodnie ze strategią Lotosu na lata 2011-2015 inwestycje koncernu w segment poszukiwań i wydobycia sięgną 3,9 mld zł (70 proc. ogólnego poziomu inwestycji koncernu).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane