• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lotos i Orlen z jednego dystybutora?

Lotos i Orlen z jednego dystybutora?
Foto: TVN24 Foto: Wraca pomysł na połączenie koncernów paliwowych

- Grupie Lotos potrzebny jest inwestor strategiczny. A ponieważ za granicą chętnych na gdański koncern nie widać, trzeba ich szukać w kraju - mówi "Pulsowi Biznesu" minister skarbu Mikołaj Budzanowski sugerując, że takim inwestorem mógłby być płocki Orlen. Gazeta zwraca uwagę, że pomysł połączenia dwóch koncernów paliwowych od lat przychodzi do głowy niemal każdemu ministrowi skarbu.

Minister stwierdza, że nie należy wykluczać scenariusza powrotu do pomysłu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. - Zwłaszcza w sytuacji zadłużenia Grupy Lotos związanego z realizacją Programu 10+ (projekt inwestycyjny koncernu warty ok sześć mld zł - red.) i dużymi potrzebami finansowymi wynikającymi z planów zintensyfikowania programu poszukiwawczo-wydobywczego - argumentuje Mikołaj Budzanowski.

Lotosowi niezbędny jest inwestor strategiczny, ale przy braku chętnych z zagranicy pozostaje nam wybór firmy z krajowej branży naftowej

Mikołaj Budzanowski

- Lotosowi niezbędny jest inwestor strategiczny, ale przy braku chętnych z zagranicy pozostaje nam wybór firmy z krajowej branży naftowej - mówi Budzanowski. I zastrzega: Oczywiście musimy przeprowadzić stosowne analizy prawne i ekonomiczne. Nie zamierzamy doprowadzić do zmonopolizowania rynku paliw w Polsce.

Minister przyznaje, że krajowych spółek paliwowych nie ma zbyt wiele, więc możliwości wyboru konsolidacyjnego scenariusza są ograniczone. Jak dodaje gazeta, drugi wariant to połączenie Lotosu z PGNiG; Budzanowski nie wyklucza przeprowadzenia analiz takiej konsolidacji.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane