• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Lotnisko uziemione przez ptaki

Lotnisko uziemione przez ptaki
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Tak wygląda obecnie lotniko w Modlinie

Przebudowa potrzebnego na EURO 2012 lotniska wojskowego w Modlinie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko za sprawą ekologów, którzy twierdzą, że na planowanych trasach startów i lądowań samolotów może dochodzić do kolizji z ptakami .

Budowa lotniska dla tanich linii w Modlinie nadal jest niepewna. Do rozpoczęcia prac brakuje kluczowego dokumentu, tzw. decyzji środowiskowej, która określi jak budować i użytkować lotnisko, by nie zaszkodzić przyrodzie. Taką decyzję ma wydać burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego . Kiedy? Trudno przewidzieć, bo na drodze stanęli ekolodzy, którzy nie zgadzają się na przeprowadzenie inwestycji.

Błędny raport

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków kwestionuje raport środowiskowy przygotowany przez firmę Jacobs Polska. To na jego podstawie ma zapaść decyzja. Zażalenie na ten dokument ekolodzy złożyli do Ministerstwa Środowiska. Nie zgadzają się m.in. z zaproponowanymi torami przelotów . Twierdzą, ze trasy startów i podejścia do lądowania w Modlinie są nierealne. Samoloty po starcie skręcałyby ostrym łukiem na północ, żeby nie przelatywać nad ptasimi siedliskami .

Trudniej byłoby przy lądowaniu, gdzie taki ostry skręt można wykonać tylko przy dobrej widoczności. Podczas złej pogody samolot musi korzystać z urządzeń naprowadzających , a wtedy na pewno przeleci nad chronionymi terenami np. Łąkami Czarnowskimi . Ale to nie jedyny zarzut w sprawie raportu. Ekolodzy twierdzą, ze podczas jego przygotowania nie przeanalizowano innych lokalizacji lotniska, np. w Sochaczewie czy Radomiu.

Czy trasy przelotów są prawidłowe ?

Według specjalistów ze spółki lotniskowej w Modlinie wszystko przygotowane jest profesjonalnie . Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie już za kilka dni wyda Polska Agencja Żeglugi Powietrznej .

Zdążymy na euro 2012

Jeśli powyższe protesty zostaną teraz odrzucone to kolejne pojawią się po wydaniu decyzji środowiskowej. Zatem wbicie pierwszej łopaty pod budowę portu, który ma odciążyć Okęcie w obsłudze tanich przewoźników może przeciągnąć się w czasie . Jeśli w końcu inwestor uzyska zgodę na przebudowę portu , to szanse na jego otwarcie w deklarowanym terminie 2010 roku są niewielkie. Ale na euro zdążymy - twierdzi Marcin Sadowski rzecznik spółki lotniskowej w Modlinie

P.S//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane