• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Lotnisko Tempelhof przechodzi do historii

Lotnisko Tempelhof przechodzi do historii
Foto: TVN24 Foto: Tempelhof nie wyglada zbyt nowocześnie

Po 85 latach istnienia zostanie zamknięte historyczne lotnisko Tempelhof w Berlinie. Mimo protestów dużej części mieszkańców stolicy Niemiec, władze miasta podjęły taką decyzję uzasadniając ją nierentownością lotniska, które z roku na rok traci na znaczeniu. Wieczorem odleci stamtąd ostatni rejsowy samolot.

W ubiegłym roku odprawiono na nim zaledwie 350 tysięcy spośród 20 milionów pasażerów, jacy przewinęli się przez wszystkie trzy berlińskie lotniska. W ostatnich latach Tempelhof przynosił co roku 15 milionów euro strat.

Od początku roku swoje kampanie prowadzili w Berlinie zwolennicy i przeciwnicy zamknięcia lotniska. Wśród tych ostatnich była nawet kanclerz Angela Merkel, która nazwała lotnisko „symbolem historii miasta".

Lotnisko Tempelhof odegrało ogromną rolę w zaopatrzeniu zachodniej części Berlina mostem powietrznym podczas radzieckiej blokady pod koniec lat czterdziestych. Wtedy samolotami przywożono nawet węgiel do ogrzewania mieszkań berlińczyków.

Na Tempelhof lądowały też samoloty porywane z krajów socjalistycznych. W czasie zimnej wojny było wśród nich 16 polskich maszyn. W tym czasie popularny był żart, rozwijający skrót LOT jako Linie Okęcie-Tempelhof.

Złote czasy portu lotniczego przypadają na lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. W roku 1973 odprawiono tam niemal pięć milionów pasażerów. Od tego czasu liczba pasażerów systematycznie jednak spadała.

Przeciwnicy zamknięcia lotniska, którzy przegrali w kwietniu referendum w tej sprawie, zapowiedzieli na popołudnie wiec protestacyjny.

Wieczorem odbędą się oficjalne uroczystości zamknięcia najstarszego lotniska w Berlinie. O 21:50 odleci do Mannheim ostatni samolot rejsowy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane