• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Lotnisko Modlin jak zły sen

Lotnisko Modlin jak zły sen
Foto: TVN24 Foto: Lotnisko Modlin wciąż w niczym nie przypomina lotniczego portu

Wprawdzie toczą się dwa przetargi na przeznaczone dla tanich linii lotnisko Modlin - ale szanse, że powstanie ono przed Euro 2012 są znikome - twierdzi "Życie Warszawy". Na dodatek dworzec kolejowy nie powstanie pod lotniskowym terminalem, a sporo dalej.

Gazeta cytuje Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor, który uważa, że termin powstania portu lotniczego w Modlinie przed piłkarskimi mistrzostwami Europy jest już całkowicie niemożliwy do dotrzymania.

W tym tygodniu zostały otwarte oferty w przetargu na budowę terminalu pasażerskiego. Jak pisze "ŻW", spośród czterech firm najtańszą złożył Mostostal Warszawa - 69,5 mln zł.

Natomiast dwa tygodnie temu ujawniono oferty na remont pasa i dróg kołowania oraz budowę odwodnienia i oświetlenia terenu lotniska. Najtańsze okazało się konsorcjum Erbudu, które zaproponowało 100 mln zł. Prace mają zacząć się przed końcem wakacji.

– Robimy wszystko, żeby lotnisko zaczęło działać w 2012 roku. Wiele zależy jednak od tego, czy będą protesty w przetargach i jak srogie czekają nas zimy – mówi "ŻW" prezes spółki Port Lotniczy Modlin Piotr Okienczyc.

- Przetargi się toczą, ale niepokojące są problemy z budową połączenia kolejowego. Bez niego lotnisko w Modlinie będzie nieatrakcyjne - mówi gazecie Furgalski. Władze Mazowsza zapowiadały modernizację byłej wojskowej bocznicy kolejowej i budowę podziemnej stacji pod terminalem. Jednak realizacja podziemnego dworca stanęła pod znakiem zapytania z powodu gigantycznych problemów finansowych Mazowsza.

Prezes Okienczyc przyznaje, że w tej sytuacji zostanie zapewne wybrany tańszy wariant, bez tunelu. "Życie Warszawy" zauważa, że Modlin powtórzy więc błąd lotniska Balice w Krakowie, gdzie z powodu oszczędności stacja kolejowa powstała "w polu" - kilkaset metrów od terminalu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane