• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

LOT poprosi rząd o pieniądze?

Przemieszczająca się nad Europą chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii pogrążyła linie lotnicze w kryzysie, który - jak mówią - jest gorszy od tego po atakach na nowojorskie World Trade Center. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", LOT, który ponosi ogromne straty finansowe, już zapowiada, że zwróci się do rządu o pomoc.

Jacek Krawczyk, szef rady nadzorczej PLL LOT, z którym rozmawiała gazeta, czeka w Hiszpanii na powrót do kraju. Ma nadzieję, że dotrze do piątku.

Do tej pory zarząd narodowego przewoźnika ma wstępnie wycenić wielkość strat poniesionych przez firmę od czwartku, gdy chmura pyłu unieruchomiła lotniska w większości Europy. Do piątku rada nadzorcza ma też zdecydować o ostatecznym kształcie wniosku o rządowe wsparcie.

Nieoficjalnie "DGP" wskazuje, że dziennie ma to być nawet 15 mln zł.

Niemieckim wzorem?

LOT liczy, że polski rząd pójdzie śladami niemieckiego. Tamtejszy minister gospodarki Rainer Bruederle zapowiedział, że gabinet Angeli Merkel jest skłonny rozważyć przygotowanie specjalnej oferty finansowej w celu pomocy przewoźnikom lotniczym, o ile nakaz zamknięcia przestrzeni powietrznej związany z emisją niebezpiecznego pyłu przez islandzki wulkan, utrzyma się jeszcze przez kilka dni.

Najwięksi europejscy przewoźnicy lotniczy mają jeszcze w tym tygodniu wystąpić do Komisji Europejskiej ze wspólną inicjatywą przygotowania planu pomocowego dla branży lotniczej.

ILE KOSZTUJE WULKANICZNY PYŁ PRZEWOŹNIKÓW? - CZYTAJ

Okęcie na zdjęciach lotniczych

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane