• rozwiń

LOT dla Chińczyków? "Każdy inwestor pożądany"

LOT dla Chińczyków? "Każdy inwestor pożądany"
Foto: TVN24 Foto: LOT wciąż na sprzedaż

Z rozmów z prezydentem Chin Hu Jintao wynika, iż chińscy przedsiębiorcy są zainteresowani udziałem w prywatyzacji polskich firm w sektorze transportowym - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik na forum gospodarczym w Pekinie.

Gawlik jest jednym z członków delegacji towarzyszącej prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w jego oficjalnej wizycie w Chinach. We wtorek delegacja polska uczestniczyła w spotkaniu Komorowskiego z przewodniczącym Hu.

Spytany przez dziennikarzy o zainteresowanie strony chińskiej przejęciem PLL LOT, Gawlik zastrzegł, że "na razie żadna taka deklaracja nie padła".

- Było to bardzo ogólne sformułowanie. Trudno oczekiwać, żeby przewodniczący Hu w czasie takiego spotkania mówił o szczegółach, ale zasygnalizował zainteresowanie przedsiębiorców chińskich udziałem w prywatyzacji przedsiębiorstw transportowych - powiedział.

- Z uwagi na to, iż prywatyzacja LOT nie jest jeszcze zakończona, to każdy kolejny inwestor jest pożądany przez ministra skarbu państwa - dodał.

LOT ma wymagania

W reakcji na tę deklarację, również przebywający w Pekinie prezes LOT-u Marcin Piróg powiedział, że w związku z podpisaniem w środę w Pekinie umowy o współpracy z Air China w sprawie otwarcia 3 czerwca połączenia Warszawa-Pekin, rozmawiał z chińskim partnerem właśnie na ten temat. - A sprawy prywatyzacji toczą się równolegle, to jest inny temat - dodał.

- Jak wiadomo, prywatyzacja LOT-u jest w planie ministerstwa i jak tylko znajdziemy partnera, który będzie akceptowalny i który pozwoli nam się dalej rozwijać, będziemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi - powiedział Piróg polskim dziennikarzom.

Dopytywany o kryteria, które ewentualnie musiałby spełnić chiński partner, Piróg powiedział: - Chcemy zachować zarówno markę, jak i realizować naszą strategię, która polega na transferowaniu w porcie warszawskim. Na pewno zależy nam, żeby rozwijać z Dreamlinerem siatkę długiego zasięgu, przede wszystkim Azję. Jeżeli to się wpisuje w strategię naszego przyszłego partnera, to wtedy dużo łatwiej dojść do porozumienia.

Na forum gospodarczym w Pekinie podpisano list intencyjny pomiędzy PLL LOT a Air China dotyczący bezpośrednich połączeń na linii Warszawa-Pekin i Pekin-Warszawa. Od czerwca 2012 r. mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane